İslam Toplumu Millî Görüş Berlin İftar Yemeği

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Berlin İftar yemeği davetlilerin katılımı ile gerçekleşti.

Berlin -

Ramazan ayı son günleri ile birlikte  iftar yemekleri  sivil toplum örgütleri tarafından arka arkaya veriliyor.İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Berlin verdiği iftar yemeğine davetli misafirlerin ilgisiyle yapıldı.

İftar yemeğine  Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve  Berlin Başkonsolosu Rıfkı OlgunYücekök katıldı.Büyükelçi Ahmet Başar selamlama konuşması gerçekleeştirdi.

İftar yemeği öncesi kürsüye selamlama konuşmasını IGMG Berlin Bölge Başkanı Hasan İstanbul yaptı. Daha sonra İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) genel başkanı Kemal Ergün söz aldı.

Hasan İstanbul, koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen toplum iftar programlarına olan hasretin bu Ramazan’da bitmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de 3,5 milyonu aşan nüfusuyla Almanya Türk Toplumu'nun iki ülkeyi bağlayan en önemli beşeri bağ olduğunu söyledi.

Büyükelçi Şen vatandaşların özellikle ibadet ihtiyaçlarının karşılanmasında, Türk toplumunun beşeri bağlarının güçlü tutulmasında ve maruz kalınan tehditlerle yek vücut başa çıkabilme konusunda sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düştüğünü ifade etti.

İGMG Genel Başkanı Kemal Ergün de yaptığı konuşmada Avrupa'daki Müslümanların yaşadıkları toplumun asli unsurları olduğunu belirterek, "Bu toprakların yerli Müslümanlarıyız. Evet Türkiye kökenli Müslümanlarız ama bu toplumun asli unsurlarıyız. Onun için buralar bizim vatanımız. Kimse bizi dışlamaya kalkmasın bizim buralarda oluşumuz bu ülkelerin zenginliğidir" dedi.

Alman hükümetinin özellikle Müslümanlar, azınlıklar ve göçmen kökenliler ile ilgili programlarını olumlu gördüklerini vurgulayan Ergün, "Bu programların buradaki insanların hayrına olacağına inanıyoruz. Dini cemaat temsilcileri olarak bu programların takipçisi olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Ergün iki adayın da "Ben daha fazla yabancı düşmanıyım, ben daha fazla İslam ve Müslüman düşmanıyım, ben daha fazla cami kapatacağım" diye birbirleriyle yarıştığını vurguladı. Ergün, bu noktada dışlayıcı ve ayrımcı tutumun toplumun huzursuzluğunu artıracağı uyarısında bulundu.

Konuşmalarından ardından okunan ezanla birlikte davetliler oruçlarını açarken, gecenin anısına Büyükelçi Şen ve bazı konuklara hediyeler verildi.

Davetlilerin masalarına ikram olarak konulan damla sakızlı Türk kahvesi hediye paketleri ise büyük beğeni aldı.