İspanya Kralı Berlin'i Ziyaret Etti

''İspanya ve Almanya zaten iyi olan ilişkilerini daha da derinleştirmek istiyor.''Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Kral 6. Felipe tarafından İspanyol kraliyet çiftinin Pazartesi günü Berlin'e gerçekleştirdiği devlet ziyaretinin başlangıcında vurgulanan cümle oldu.

Berlin-

Steinmeier Kral 6.Felipe ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "İspanya ve Almanya birbirlerine güvenebilirler." dedi. Bu durumun özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya saldırdığı, Ukrayna'da bu kadar çok acının yaşandığı ve çok sayıda Ukraynalı mültecinin Avrupa'nın diğer bölgelerine sığındığı bir dönemde daha önemli   olduğunu da sözlerine ekledi.

Steinmeier kraliyet çiftini karşıladı


Federal Cumhurbaşkanı ve eşi Elke Büdenbender bu sabah parlak bir sonbahar havasında Bellevue Sarayı önünde Kral 6. Felipe ve Kraliçe Letizia'yı askeri törenle karşıladı.

Ev sahipleri ve konuklar heyetlerini birbirlerine tanıtmadan önce, Berlin'de iki dilli bir okul olan Joan Miró İlkokulu'ndan bir grup öğrenciyle uzun uzun konuştular. Sabırla selfie çektirdiler ve çocukların yanlarında taşıdıkları Alman ve İspanyol kağıt bayraklarına imza attılar.

Rusya'nın saldırganlık savaşı konu edildi

Ziyaretin başlangıcı son derece samimiydi. Böylece Büdenbender ve Letizia, eşlerinin daha önce gazetecilere açıklama yaptığı salondan kol kola çıktılar. Felipe sıcak karşılama için teşekkür etti ve coşkuyla "bugün bizi neredeyse İspanyol havası karşıladı" dedi. Akşam, Bellevue Sarayı'nda konuklar onuruna bir devlet ziyafeti verilecekti. Kral öncesinde Federal Şansölye Olaf Scholz (SPD) ile görüşmek istedi.

Kral ile görüşmesinin ardından Federal Cumhurbaşkanı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlık savaşının aynı zamanda Avrupa'nın birliğine karşı da bir savaş olduğunu vurguladı. "Çağrımız, Avrupa'nın bu durumda bölünmesine izin vermemesidir." Steinmeier şu güvenceyi verdi: "İspanya ile her düzeyde yakın alışveriş içinde olmak benim için özel bir önem taşıyor. Gelecekte stratejik konularda birlikte daha da yakın çalışmak ve birçok alanda ikili işbirliğimizi derinleştirmek istiyoruz."

Devlet ziyareti geçen yıl için zaten planlanmıştı

Felipe, Letizia ile birlikte bu ziyareti uzun zamandır beklediklerini söyledi. "Nihayet buradayız." Devlet ziyareti Korona salgını nedeniyle bir yıl ertelenmişti. Kral, İspanya ve Almanya'nın demokrasi, hukukun üstünlüğü ve uluslararası hukuka saygı gibi birçok değeri paylaştığını söyledi. "Bu ziyaret ikili ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırmak için mükemmel bir fırsat."

Kral 6. Felipe ve Kraliçe Letizia en son Aralık 2014'te Almanya'yı ziyaret etmişti. Almanya Cumhurbaşkanı ve eşi Ekim 2018'de İspanya'da bulunmuştu.

Görüntü:Bedii Selvi