İsrail Gazze’yle Sınır Kapılarını Açtı

Filistinli İslami Cihat örgütü ile 56 saat süren çatışmalar sonrası ateşkes üzerine anlaşan İsrail, Gazze ile sınır kapılarını yeniden açtı

İsrail Gazze’yle Sınır Kapılarını Açtı

Filistinli İslami Cihat örgütü ile 56 saat süren çatışmalar sonrası ateşkes üzerine anlaşan İsrail, Gazze ile sınır kapılarını yeniden açtı

İsrail, Mısır'ın arabuluculuğunda militan İslami Cihat grubuyla varılan ateşkesin ardından bugün Gazze ile sınır kapılarını yeniden açtı.

Ateşkes, İsrail ve İslami Cihat arasında Gazze’de bir yıldan fazla süre içinde patlak veren en ciddi çatışmayı sona erdirdi.

İsrail hava saldırılarının üst düzey bir İslami Cihat komutanını hedef almasıyla başlayan 56 saatlik şiddet olaylarında 15'i çocuk olmak üzere en az 44 kişi hayatını kaybetti.

İsrail, eyleminin İran’ın desteklediği İslami Cihat tarafından planlanan bir saldırıya karşı önleyici bir saldırı olduğunu söyledi.

Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda yüzlerce kişi yaralanırken, çok sayıda ev yıkıldı.

Çatışmalarda, Filistinli militanlar İsrail'e binden fazla roket atarken, ülkenin güney şehirlerinin ve Tel Aviv gibi büyük şehirlerin sakinleri sığınaklara indi.

Dün gece geç saatlerde ateşkesin ardından İran yanlısı Al Mayadeen istasyonunda yayınlanan basın toplantısında İslami Cihat lideri Ziyad al-Nakhala, "Bu bir zafer" dedi.

Ancak İsrail ateşkesi, İslami Cihat’ın kapasitesine dair önemli bir gerileme olarak gördü.

İsrailli bir askeri yetkili, "Şüphesiz İslami Cihat, iyileşmesi zaman alacak ciddi bir darbe aldı" dedi.

İsrailli yetkili, grubun iki üst düzey komutanını kaybetmesine işaret ederek, bu durumun operasyonları planlama ve yürütme yeteneğini ciddi şekilde bozacağını söyledi.

İsrailli yetkili, "İslami Cihat’ı yok etmedik, amacımız da bu değildi” dedi.

İLGİLİ HABERLER

İsrail'in Gazze Operasyonları Şiddetleniyor

İsrailli yetkililer, hava operasyonlarında örgütün iki komutanının yanısıra yaklaşık 20 savaşçının öldürüldüğünü ve çok miktarda tanksavar silahı ile roket üretim ve depolama tesisinin tahrip edildiğini bildirdi.

Üst düzey bir İsrailli diplomatik yetkili gazetecilere verdiği demeçte, "Kapasitelerimize ve istihbarat ve operasyonel yeteneklerimizin düzeyine şaşırdıklarını düşünüyorum" dedi.

Gazze'deki İslami Cihat sözcüsü ise, grubun liderliğinde ve savaşma gücünde kayıplara uğramış olsa da İsrail'e koşullar dayatabildiğini, birlik ve uyumu sürdürebildiğini söyledi.

Grubun sözcüsü, "Düşman, İslami Cihat grubunu sona erdirmeyi savaş amacı haline getirdi, ancak bu hayali hedefi başarısız oldu" dedi.

Hamas hedef alınmadı

Çatışmayı tırmandırma tehlikesinin farkında olan İsrail, Gazze'nin yönetimini elinde tutan çok daha büyük ve daha güçlü militan grup Hamas'ı savaşa çekmekten kaçınmak için İslami Cihat hedeflerine odaklanmaya özen gösterdi.

2021 yılının Mayıs ayında 250 Gazzeli’yi öldüren ve bölgenin kırılgan ekonomisini mahveden 11 günlük savaştan neredeyse bir sene sonra Hamas, müttefiki İslami Cihat’a belli bir düzeyde sözlü destek verdi, ancak hava saldırıları devam ettiği sırada İsrail'e karşı hiçbir eylemde bulunmadı.

Bugün sınır kapılarının açılması, akaryakıt kamyonlarının Gazze'nin tek elektrik santralini beslemesini ve günde yaklaşık sekiz saate kadar düşen elektriğin kullanılabilirliğini arttırmasını sağladı.

İsrail ve Mısır'ın ablukası altında yaklaşık 2 milyon 300 bin kişinin yaşadığı dar bir sahil şeridi olan Gazze'deki çatışmalar, bölge sakinlerini yine ağır biçimde etkiledi.

44 yaşındaki Gazzeli balıkçı Cihad Meqdad, "Savaş, savaş, her iki yılda bir savaş" dedi. Meqdad, "Bu insani değil, bunda ahlak yok" ifadesini kullandı.

İsrail tarafındaysa ciddi düzeyde bir zayiat yaşanmadı. Bunda büyük ölçüde, yetkililerin Gazze'den gelen roketleri engellemede yaklaşık yüzde 96'lık bir başarı oranına sahip olduğunu söylediği Demir Kubbe hava savunma sistemi rol oynadı