İstanbul- Berlin Kardeş Şehir 30.yılı kutlamaları

30.yıl kutlamaları münasebeti ile Berlin’e gelen Ahmet Ümit Berlin’de okuyucuları ile buluştu.

İstanbul- Berlin Kardeş Şehir 30.yılı kutlamaları
İstanbul- Berlin Kardeş Şehir 30.yılı kutlamaları
İstanbul- Berlin Kardeş Şehir 30.yılı kutlamaları
İstanbul- Berlin Kardeş Şehir 30.yılı kutlamaları
İstanbul- Berlin Kardeş Şehir 30.yılı kutlamaları

Berlin ile İstanbul arasındaki kardeş şehir anlaşmasının 30.jübile yılı kutlamaları Berlin senatosunun tarihi salonunda  düzenlenen törenle başladı. Berlin Senatosu, Merhaba Kültür İnisiyatifi ve Federal Meclis eski Milletvekili Özcan Mutlu`nun girişimleriyle düzenlen etkinliğin açılışını Berlin Eyalet Müsteşar Sawsan Chebli yaptı. İstanbul- Berlin Kardeş şehir anlaşmasının 30.yılı kutlamalarının ilk konuğu yazar Ahmet Ümit oldu. Kardeş şehir Jübile yılının  selamlama konuşmasını Merhaba Kültür İnisiyatifi adına Murat Tosun gerçekleştirdi. Murat Tosun, Berlin ve istanbulu birbirine yakınlaştıran çok güçlü bağların bulunduğunu ve bu bağlamda yeni bir kültür inisiyatifi hayata geçirdiklerini belirtti.

Müsteşar Sawsan Chebli, 30.Jübile yılının acılı konuşmasında kardeş şehir anlaşmasının iki kenti kültürel anlamda birbirine yakınlaştırması açısından önemli bir fırsat olduğunu kaydetti. Sawsan Chebli, Türkiye ile Almanya ilişkilerinin çok farklı bir boyutta olduğunu kaydederken, „Ne yazık ki İki ülke ilikileri son zamanlarda hep krizlerle anıldı. Kardeş şehir projeleri de ister istemez bundan etkilendi“ dedi. Sawsan Chebli, ilişkilerdeki zor dönemler esnasında diyaloğu ve işbirliklerini yürütmenin her zaman kolay olmadığına dikkat çekerken, „Kardeş şehir anlaşmaları ve bugün burada aramızda olan gönüllü elçiler sayesinde köprüler atılmadı. Bana göre de en büyük gönüllü elçi Özcan Mutlu`dur. Siyaset nasıl şekillenirse şekillensin, hükümetleri burda ve orada  kim yönetirse yönetsin bu bağın kopmasına izin vermemeliyiz. istanbul-Berlin ilişkileri sadece bir kaç kişiye bırakılmayacak kadar önemlidir. Kardeş şehir anlaşmasının jübile yılının kutlanılması ve anılması bu bağlamda çok önemlidir. Biz jübile yılını değerlendirip ilişkilerimizi yoğunlaştırmak istiyoruz“ dedi.

Aynı zamanda İstanbul Politikalar Merkezi Danışmanlarından olan Özcan Mutlu ise „Kardeş Şehir projeleri insanları birbrine yakınlaştırmak için çok önemli bir fırsat. Kreuzberg`de belediye meclisi üyesiyken Kreuzberg ve Kadıköy`ün kardeş ilçe olmasını ve milletvekillgi yaptığım dönemde de Tepebaşı ile Kopenick`in kardeş ilçe olması girişimlerinde bulundum. Bugün ise Berlin-İstanbul  Kardeş Şehir anlaşmasının 30 yılı bize iki kenti ve kpltpuru yakınlaştırmak için önemli bir fırsat sunuyor. Bu tarihi bir salonda değerli yazarımız Ahmet Ümit`le iki kent arasındaki kardeş şehir jübile yılı kutlamalarını başlatmış bulunuyoruz“ dedi.
30 jübile yılı kapsamında Avrupalı Genç Klasik Müzisyenler festivali kapsamında Türkiyeden gelen gençlik orkestrası sahne alçak. Ayrıca   fotoğraf sanatçılarının İstnahul ve Berlinle ilgili  karma  fotoğraf sergisi gerçekleştirilecek.
Kadıköy caz festivali kapsamında  hem bir sergi açılacak hem de Berlinli bir jazz grubu sahne alçak. Ekim ayında ise Berlin Teknik Üniversitesi`nde İstanbul Günü organize edilecek ve bilimsel konferanslar ve workshoplar gerçekleştirilecek.

Konuşmalar sonrası ise yazar Ahmet Ümit, İstanbul hatırası adlı romanından kısa bir bölüm okudu. Ahmet Ümit daha sonra İstanbUl ún tarihi ve kültürel hapisini anlattı.