“İstanbul’daki İsrailliler’e Saldırı İddiaları Gülünç”

İran Dışışleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İsrail’in İran’ın İstanbul’daki İsrailli turistlere zarar vermeyi planladığı iddialarını saçma bulduğunu söyledi. Dün Ankara’yı ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Türkiye’ye saldırıyı engellediği için teşekkür etmişti

“İstanbul’daki İsrailliler’e Saldırı İddiaları Gülünç”

İran bugün, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in İran'ın İstanbul'daki İsrailliler’e zarar vermeyi planladığına dair suçlamasının "gülünç" olduğunu ve bu iddianın İran-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyi amaçladığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade, bakanlığın Twitter hesabındaki bir paylaşımda, Lapid’in açıklamalarını "saçma" iddialar diye nitelendirerek, "iki Müslüman ülke arasındaki ilişkileri yok etmek için önceden tasarlanmış bir senaryo" olduğunu söyledi.

İsrail, Tahran’ın İstanbul’daki İsrailli turistleri öldürme veya kaçırma planları olduğu iddiasıyla 13 Haziran’da Türkiye’ye seyahat uyarısını en yüksek seviyeye çıkarmıştı. Aynı gün Lapid, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki İsrailliler’e ülkeye dönme çağrısında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise seyahat uyarıları hakkında, “Söz konusu uyarıların, farklı uluslararası gelişmelerle ve saiklerle bağlantılı olduğu düşünülmektedir” demişti.

İsrail medyası da geçen hafta, İsrailli ve Türk istihbarat yetkilileri birlikte çalışarak Mayıs ayında Türkiye’de İran kaynaklı bir terör saldırısını engellediğini duyurmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid
İLGİLİ HABERLER

İsrail ve Türkiye’den Karşılıklı Büyükelçi Adımı

Dün Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlediği basın toplantısında Lapid, evsahibi Türkiye'ye İstanbul'da İran'ın İsrailliler’e yönelik saldırı planının engellenmesine yardım ettiği için teşekkür etti.

Lapid, iki ülke arasındaki koordinasyonun devam ettiğini şöyledi.