“İsveç Teröristler İçin Güvenli Bir Liman Olmayacak”

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, bugün ülkesinin teröristler için güvenli bir liman olmayacağı sözünü verdi. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurularına teröre destek verdikleri gerekçesiyle olumsuz bakıyor

“İsveç Teröristler İçin Güvenli Bir Liman Olmayacak”

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Stockholm’ün NATO'ya katılım hedefine yönelik Türkiye'nin desteğini kazanmak için bugün İsveç'in "teröristler için güvenli bir liman" olmasına izin vermeyeceği sözünü verdi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurularına olumsuz bakıyor.

Ankara, iki ülkeyi de PKK üyelerinin de dahil olduğu Türkiye karşıtı grupları desteklemekle suçluyor.

Geçmişte tarafsız kalmayı seçen İsveç ve Finlandiya, Şubat ayında başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası, geçen ay NATO’ya katılmak için başvuruda bulundu.

Andersson, bu hafta İspanya'da yapılacak ittifak zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinin ardından Brüksel'de gazetecilere verdiği demeçte, "PKK konusundaki duruşumuz çok açık. PKK, Avrupa Birliği'nde bir terör örgütü olarak listeleniyor ve İsveç tarafından bu şekilde kabul ediliyor" dedi.

Andersson, "İsveç teröristler için güvenli bir liman değil ve olmayacak. İlgili makamlar, güvenlik tehdidi olabilecek kişileri sınır dışı etmek için yoğun bir şekilde çalışıyor ve şu anda devam eden çok sayıda dava var" dedi.