“İsveç ve Finlandiya’nın Üyeliği Tehdit Oluşturmuyor”

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, “Rusya’nın bu devletlerle (Finlandiya ve İsveç) bir sorunu yok, olmadı” diyerek, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin ülkesi için doğrudan tehdit oluşturmadığını söyledi

“İsveç ve Finlandiya’nın Üyeliği Tehdit Oluşturmuyor”

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, “Rusya’nın bu devletlerle (Finlandiya ve İsveç) bir sorunu yok, olmadı” diyerek, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin ülkesi için doğrudan tehdit oluşturmadığını söyledi.

Putin, eski Sovyetler birliği ülkeleri olan Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan askeri liderlerin bulunduğu “Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’yle” (CSTO) dün Moskova’da biraraya geldi.

Putin toplantıda, “Rusya’nın bu ülkelerle (İsveç ve Finlandiya) bir sorunu yok, olmadı. Dolayısıyla bu ülkelerin dahil olmasıyla yaşanacak bir genişleme bizim için doğrudan bir tehdit oluşturmuyor. Ancak bu bölgede askeri altyapının genişlemesi kesinlikle tepkimize neden olacaktır. Bizim için hangi tehditlerin yaratıldığını göreceğiz” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov
İLGİLİ HABERLER

“Finlandiya ve İsveç’in Üyeliği Askeri Gerilimi Arttırır”

Putin konuşmasında ayrıca, ülkesinin elinde ABD’nin Ukrayna’da biyolojik silahlar geliştirmek için çalıştığına dair kanıtlar olduğu iddiasını yineledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise dün, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerinin “hata olacağını” söyleyerek, “Bu durumun askeri gerilimi arttıracağını ve bölgede öngörülebilirliği azaltacağını” iddia etmişti.

Putin’in yardımcılarından, eski Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev ise geçen ay, Finlandiya ve İsveç NATO üyesi olursa Kaliningrad’a nükleer silahlar ile hipersonik füzelerin konuşlandırılabileceğini ifade etmişti.

İLGİLİ HABERLER

“İsveç ve Finlandiya'nın Üyeliğine ‘Evet’ Demeyiz”