Kaftancıoğlu Kararı Muhalefeti Hareketlendirdi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun hapis cezasının Yargıtay tarafından kısmen onanması ve siyasi yasak getirilmesini öngören karara muhalefet sert tepki gösterdi. Kararın ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, tüm milletvekillerini partisinin İstanbul İl Merkezi'ne çağırdı

Kaftancıoğlu Kararı Muhalefeti Hareketlendirdi

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na beş ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı.

Yargıtay kararında Terörle Mücadele Kanunu’nun ‘‘örgüt propagandası yapma’’ suçunu düzenleyen 7. Maddesi'nin 2. fıkrasından verilen mahkumiyet kararını bozmasıyla Kaftancıoğlu teknik olarak cezaevine girmeyecek.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun hapis cezasının Yargıtay tarafından kısmen onanması ve siyasi yasak getirilmesini öngören karara muhalefet sert tepki gösterdi. Karar, muhalefet cephesinde "AKP iktidarınca gelecek seçimlere hazırlık amaçlı yargı aracılığıyla siyaseti dizayn etme çabası" olarak yorumlandı.

Kılıçdaroğlu’ndan milletvekillerine çağrı

Kararın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüm milletvekillerini partisinin İstanbul İl Merkezi’ne çağırdı. CHP lideri, ‘‘Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın’’ dedi

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından sonra CHP’li milletvekilleri İstanbul’a gitmek üzere Meclis’ten ayrıldı.

CHP yarın İstanbul’da olağanüstü MYK toplayacak

CHP yönetiminden art arda yapılan çağrılardan sonra binlerce partili İstanbul İl Başkanlığı’nın önünde toplandı. Ankara’dan dönen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu il başkanlığına gelişinde ‘‘faşizme karşı omuz omuza’’ sloganıyla karşılanırken ondan üç saat sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte geldi.

Son dönemde birlikte pek fotoğraf vermeyen İmamoğlu ve Kaftancıoğlu, il başkanlığında Kılıçdaroğlu ile birlikte bir toplantı yaptıktan sonra bahçede kurulan kürsüye yine beraber çıktılar.

Kılıçdaroğlu: ‘‘Zulmün son buluyor Erdoğan’’

CHP lideri, il başkanlığının önünü dolduran partililere yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert bir dille eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, ‘‘Her birlikte, bu ülkeye çektirilen zulme son vereceğiz. Doğusu, batısı, güneyi, kuzeyi. Vicdanı olan her vatandaşla beraber yol yürüyeceğiz. Ve Türkiye’yi zulüm ve zalimde kurtaracağız. Erdoğan sen iki yüzlüsün, sen fırsatçısın, sen bir zorba ve bir manipülatörsün. Ama zulmün, küstahlığın son buluyor. Erdoğan yaklaşan gök gürültüsünü duyuyor musun? Bu gürültü, mahallelerini sığınmacılara sattığın insanlarımızın gürültüsüdür. Bu gürültü, aç bıraktığın emeklilerimizin gürültüsüdür. Yeni bir hayat başlamak üzere bu ülkenin insanları için. En karanlık anın, şafağa en yakın zaman olduğunu biliyoruz. Hep birlikte seslendiriyoruz. Sen zayıfsın, biz güçlüyüz. Sen sırça köşkünde yaşayacaksın, biz omuz omuza gelen bir halkız’’ dedi.

CHP, İstanbul’da meydana çıkıyor

Yargıtay’ın verdiği kararla gelecek milletvekili seçimlerinde aday olma imkanı ortadan kalkan İstanbul İl Başkanı’na sahip çıkan CHP Genel Başkanı, 21 Mayıs’ta Bursa’da yeniden başlayacak Milletin Sesi mitingini İstanbul’a alarak iktidara da mesaj verdi.

Kılıçdaroğlu, ‘‘Unutma Erdoğan, bugün Canan nezdinde vücut bulan halkın sesi, halkın iradesi senden büyüktür. Canan yüreklidir. Canan cesurdur, Canan bizimdir. Herkes duysun. 21 Mayıs günü Bursa’da miting yapacaktık, buradan duyuruyorum. Artık miting adresi, Bursa değil, artık İstanbul’dur. İstanbul’da yapacağız. Hiç endişe etmeyin. Zalimin zulmü karşısında, asla geri adım atmayacağız. Yüreğimizle, aklımızla, mantığımızla ve halka duyduğumuz sevgi ile yolumuza devam edeceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek’’ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından sonra CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada yarın Merkez Yönetim Kurulu’nun İstanbul’da olağanüstü toplantı kararı yapma kararı aldığı duyuruldu.

Kaftancıoğlu: ‘‘İktidardaki kötülüğü gönderene kadar çalışmaya devam edeceğim’’

Kararı Fazıl Say’ın babası Ahmet Say’ın cenazesine katılmak üzere gittiği Ankara’dan İstanbul’a dönerken yolda alan Canan Kaftancıoğlu da yol üzerinde çektiği bir videoda "gerçek hukuku tesis edene kadar mücadelenin süreceğini" söyledi.

CHP İstanbul İl Başkanı, ‘‘Burada mesele Canan Kaftancıoğlu'na ne ceza verildi, nasıl verildi meselesinden öte bu ülkede hukukun geldiği nokta ve hukuksuzluğun hepimize yaşattığı mağduriyet. Merak eden arayan soran dostlarımıza söylemek isterim ki, biz iktidardaki kötülüğü gönderene kadar, sadece Canan Kaftancıoğlu için değil 84 milyon için hukuku sağlayana kadar her şekilde çalışmaya, çalışmaya, çalışmaya devam edeceğim. Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin. İktidardaki kötülüğü bizler umudu örgütleyerek göndereceğiz. İşte o zaman bu ülkede gerçek adalet ve gerçek hukuk tesis edilmiş olacak’’ dedi.

“Kaftancıoğlu milletvekili adayı olamayacak”

VOA Türkçe’nin konuştuğu TBMM Adalet Komisyonu CHP Sözcüsü Zeynel Emre, bu karardan sonra Kaftancıoğlu’nun bir sonraki seçimde milletvekili adayı olamayacağını ancak il başkanlığı görevinin devam etmesinde bir engel bulunmadığını ifade etti.

Zeynel Emre, Kaftancıoğlu’nun infaz için cezaevine gireceğini ancak hemen aynı gün çıkması gerektiğini de ilave etti.

Muhalefet partilerinden sert mesajlar

Kaftancıoğlu hakkındaki yargı kararı bazı çevrelerde, Türkiye'de AKP iktidarı ve lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2019 yılında 31 Mart Yerel Seçimleri ve devamında 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi'nde, ana muhalefet partisi CHP karşısında seçim kaybı yaşanması kapsamında değerlendirildi. CHP dışındaki muhalefet partileri de özellikle "siyasi yasak" boyutuyla karara tepki gösterdi.

Karamollaoğlu: “Adalet bir gün herkese lazım olur“

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Hakkında verilen haksız ve hukuksuz kararın ardından Canan Kaftancıoğlu'nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin. Siyasi kararların odağı haline gelen yargı kurumunu yeniden ayağa kaldıracağız. Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin. Adalet bir gün herkese lazım olur" dedi.

İyi Parti: “Diplomatik ve ekonomik ilişkilerini sıkıntıya sokacak”

İyi Parti Genel Sekreterliği'nce "Unutmayalım ki; adaletin olmadığı yerde demokrasi olmaz. Demokrasinin olmadığı yerde kalkınma olmaz. Kalkınmanın olmadığı yerde, zenginlik olmaz. Bugün, bu kararı, sıradan bir mahkeme kararı olarak görüp geçemeyiz. Bu karar, ülkemizi uluslararası alanda da itibarsızlaştıracak. Bu yanıyla zaten kırılgan olan diplomatik ve ekonomik ilişkilerimizi daha da sıkıntılı bir hale sokacaktır" tepkisi gösterildi.

İyi Parti adına yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye derme çatma iddianamelerle verilen mahkeme kararlardan çok çekmiştir. 28 Şubat günlerinde, okunan bir şiirin bile bahane edildiği, adalet duygusunun yaralandığı kararlar hepimizin hafızasındadır. O günün mağdurlarının, bugünün mağrurları haline gelerek, tüm kurumlar üzerinde vesayet oluşturması, siyaseti dizayn edebilmek, bireylere korku salabilmek için, hukuku ve adalet duygusunu zedelemesini kabul edemeyiz. Evet, CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu hakkında, yargı bir karar vermiştir. Ancak verilen kararın zamanlamasından niteliğine kadar, bu kadar tartışılıyor olması bile, asıl tehlikeye, yani yargıya olan güvenin sarsıldığına işaret etmektedir. İyi Parti olarak asıl ve önemli tehlikenin de bu olduğuna inanıyoruz. AK Parti iktidarı, üzerinde vesayet kurabilmek için yargıyı, bugün terör örgütü dediği FETÖ’ye bile teslim etmiştir. Vesayetle mücadele ettiğini söyleyerek iktidara gelenlerin bu vesayet iştahı, milletimizin adalete olan güvenini sarsmaktadır. İyi Parti olarak fikrine katıldığımız ya da katılmadığımız tüm vatandaşlarımızın, adil yargılanma hakkını, adaletin ve demokrasinin tam ve kamil uygulanması mecburiyetini savunmaya devam edeceğiz. Millet iradesinin görevi verdiği günden itibaren de, cüpbelerdeki düğmeleri söküp atacak, Türk adaleti üzerine düşen gölgeleri ortadan kaldıracağız" denildi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisi adına yapılan yazılı açıklamaya alıntılayarak, "Dünün mağdurlarının, bugün mağrur olduğu bu ucube sistem, Türkiye’yi daha fazla taşıyamaz. O sandık gelecek, bu vesayet bitecek. Az kaldı..." dedi.

HDP: “Siyaset alanını yargı eliyle dizayn devam ediyor”

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise, "İktidar demokratik siyaset alanını yargı eliyle dizayn etmeye devam ediyor. Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen bu karar hukuki değil siyasidir. Bütün baskı ve hukuksuzluklara rağmen adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz" tepkisini gösterdi.

Davutoğlu: "Yargı bu kararla demokratik siyaseti hedeflemiştir"

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yargı, Sayın Kaftancıoğlu kararı ile demokratik siyaseti hedeflemiştir. Siyasete göz dağı vererek, seçim sürecini etkilemek isteyenleri uyarıyorum: 90’ların yargıyı araçsallaştıran vesayetçi anlayışı ile iktidarda kalamazsınız. Ayarını bozduğunuz kantar, gün gelir sizi de tartar!" tepkisini paylaştı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Serkan Özcan da "CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında verilen siyaset yasağını da içeren hüküm demokrasimize vurulmuş açık bir darbedir. 80’lerin ve 90’ların vesayet rejiminin siyasi yasaklarının mağduru olmuş bu iktidarın her türlü demokratik değeri inkar ederek ülkemizi siyasi yasaklarla anılır hale getirmesi utanılacak bir durumdur. Tam demokrasi, tam ifade hürriyeti ve amasız insan hakları mücadelemiz devam edecek" değerlendirmesini paylaştı.

Demokrat Parti: "Muhalefeti sindirme çabası"

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Neslihan Çevik de, "Çözüm bekleyen bu kadar sorun varken, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 10 sene evvel yapmış olduğu bir sosyal medya paylaşımının peşinden gidilmesi, iktidarın muhalefeti sindirme çabasının son örneğidir" tepkisini dile getirdi. Çevik, "İşte tam da bu yüzden altı muhalefet partisi olarak güçlendirilmiş parlementer sistem ile kuvvetler ayrılığını tesis etmek konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz. 6’lı masa Türkiye demokrasisinin garantörü olmaya devam edecektir!" diye ekledi.

Babacan: "Haksızlığa boyun eğmeyiz"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Nereden gelirse gelsin, haksızlığa boyun eğmeyiz. CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın hedefinde demokratik siyaset olduğunu bilecek kadar deneyimliyiz. Bu adaletsizlikten hep beraber kurtulacağız" dedi.

CHP'ye uluslararası destek mesajları

CHP'de Dış İlişkilerden Sorumlu Başdanışman ve Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz ise, Kaftancıoğlu aleyhindeki karar üzerine partisine yönelik uluslararası desteğe ilişkin mesajları "Sosyal demokrasi dayanışma içinde" diyerek paylaştı.

Bu kapsamda, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi bünyesindeki Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu (SOC Group), CHP ve Kaftancıoğlu’nun yanında olduklarını duyurdu. Mesajda, Kaftancıoğlu ile ilgili kararın Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve insan hakları ihlali olduğu belirtildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da karar ile Kaftancıoğlu’na siyasi yasak ve hapis cezası öngörüldüğünü belirterek, kararın AP'de Türkiye raporu oylamasından hemen sonra geldiğini kaydetti.

Kaftancıoğlu Twitter paylaşımları nedeniyle yargılanıyordu

Canan Kaftancıoğlu, 2012-2017 yılları arasındaki Twitter paylaşımları gerekçesiyle 6 Eylül 2019 tarihinde İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada mahkum edilmişti.

Kaftancıoğlu’na ‘‘Cumhurbaşkanına hakaret etme’’, ‘‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etme’’, ‘‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılama’’, ‘‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’’, ‘‘terör örgütü propagandası yapma’’ suçlamasıyla toplam 9 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş ve kararda indirim uygulanmamıştı.

CHP İstanbul İl Başkanı son duruşmada yaptığı savunmada, ‘‘Ben Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim, bundan sonra da etmem. Bunun altını net bir şekilde çiziyorum. Kim hakikati çarpıtırsa çarpıtsın, etmem. Atatürk’ün oturduğu makama hakaret etmek kimsenin hakkı olmadığı gibi haddi de değildir. Cumhurbaşkanı olan kişi aynı zamanda bir siyasi partinin başkanı olduğu için AKP Genel Başkanı’na yönelik eleştiriler Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu kapsamına sokuluyor. Yaptığım eleştiri AKP Genel Başkanı’na yönelik siyasi hicivdir. İfade özgürlüğümü kullandım. Kamu görevlisine hakaret etmedim, etmem. Kamu görevlilerinin saygınlığını rencide edecek bir somut isnadım da yoktur. Anadolu’da görev yapmış bir öğretmenin çocuğu olduğum gibi, Anadolu’da kamu görevi yapmış bir hekimim. Kamu görevinin saygınlığını oldukça iyi biliyorum’’ demişti.

İlgili Haber


Kemal Kılıçdaroğlu ''...Derhal İstanbul İl Başkanlığı Binamıza Doğru Yola Çıkın''