Kalın ve Önal Filistin ve İsrail'e Gidiyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamayla, Sözcü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın yarın Filistin’e giderek resmi temaslarda bulunacakları belirtildi

Kalın ve Önal Filistin ve İsrail'e Gidiyor
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın (Reuters - Arşiv)

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamayla, Sözcü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın yarın Filistin’e giderek resmi temaslarda bulunacakları belirtildi.

İsrail tarafından yapılan açıklamada da İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un planlanan Türkiye ziyaretine hazırlık amacıyla Türkiye'den üst düzey bir heyetin iki ülke ilişkilerini konuşmak için İsrail'e gideceği belirtildi.

Yapılan açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal 16-17 Şubat 2022 tarihinde Filistin ve İsrail’i ziyaret edecektir. Heyetimizin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından kabul edilmesi ve Filistin makamlarıyla temaslarda bulunması öngörülmektedir” denildi.

Son dönemde Türkiye ve İsrail arasında oluşan olumlu hava çerçevesinde İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog’un da Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştireceği açıklanmıştı. Kalın ve Önal’ın bu ziyaretle ilgili olarak da İsrailli yetkililerle biraraya gelecekleri ifade edildi. Açıklamada “Heyetimiz İsrail makamlarıyla da biraraya gelerek İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog'un ülkemize gerçekleştireceği ziyaretin hazırlıklarını ele alacak ve siyasi istişarelerde bulunacaktır” ifadelerine yer verildi.

Herzog’un Türkiye’yi 9-10 Mart tarihlerinde ziyaret etmesi bekleniyor. Bu esnada İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in de Antalya’daki Diplomasi Forumu toplantılarına katılacağı belirtiliyor.