Kamu Bankaları Kredi Faizlerini İndirdi

Kamu bankaları kredilerdeki faiz oranlarını 200 baz puan indirme kararı aldı. İndirime giden bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank oldu

Kamu Bankaları Kredi Faizlerini İndirdi

Kamu bankaları kredilerdeki faiz oranlarını 200 baz puan indirme kararı aldı. İndirime giden bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank oldu.

Sabah saatlerinde Reuters haber ajansı, kamu bankalarının kredi faiz oranlarında 200 puan indirime gideceğini iddia etmişti. Öğle saatlerinde yapılan açıklama bu haberi doğruladı.

"Kamu Bankaları Kredi Faizlerini 200 Puan Düşürecek"

Üç banka faiz oranlarının indirilmesiyle ilgili ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada 22 Ekim 2021 tarihi itibariyle, kredi faiz oranlarında yaklaşık 200 baz puan indirime gidildiği ifade edildi.

Açıklamada, 26 Ekim tarihinden itibaren geçerli olacak uygulamaya göre konut kredisinde 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 faiz oranları uygulanacak.

Merkez Bankası’nın geçen hafta 200 baz puan indirime gitmesiyle birlikte yükselişe geçen ABD Doları/TL kuru yeni haftaya da yükselişle başladı. Dolar/TL paritesi günün ilk saatlerinde 9,85 seviyesine kadar yükseldi ve daha sonra 9,73 seviyesine kadar geri çekildi.