Kamuoyuna Saygı İle Duyurulur.

Die1 Berlin Temsilcisi ve Medya.Berlin imtiyaz sahibi Mustafa Ekşi ‘nin yapımcılığını üstlendiği ‘’Der Aufstand’’ belgeseli hakkında kamuoyuna açıklaması.

Kamuoyuna Saygı İle Duyurulur.

 

‘’Der Aufstand‘’ 15 Temmuz Belgeseli Almanca olup yapımcılığını ben üstlenmiş ve Berlin’de çekimlerini gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Belgeselin kısa versiyonu 14 Temmuz günü Berlin Büyükelçiliğin‘de gerçekleştirilen ve 15 Temmuz anma töreni sırasında misafirlere gösterilmiştir. Almanca olması nedeniyle bir ilke imza attık. 14 Temmuz’de Büyükelçilikteki gösteriminde güzel tepkiler aldım.

Belgeseli çekerken dikkat ettiğim konu şunlardı.

15 Temmuz 2016 Berlin Büyükelçiliği önünde bulunan vatandaşlardan röportaj almak.Katılan ve röportaj veren vatandaşlara 3 aynı soruyu sordum .Vatandaş o gece öncesi ve sonrası Büyükelçilikte yaşandıklarını anlattı

Ayrıca Berlin’de tanıdığım STK başkanlarından da görüş istedim.Lakin STK başkanları teklifime olumlu cevapla dönmediler.
Bunun dışında Almanya’nın tanınmış Türkiye kökenli göcmen partilerinin yerel yönetimlerine ve eski başkanlarına teklifi sundum.CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat projeye olumlu bakarken kendisi İstanbul’da bulunmaktaydı.Katılamadı. ADD ‘nin eski başkanı Sayın Remzi Arzu bey yoğun işleri arasında katılım sağladı . Bir diğer politikacı Sayın İsmet Misirlioglu katılacağını bildirmesi rağmen daha sonra vazgeçtiği bildiriminde bulundu.
Konu Berlin Büyükelciliğini önünde cereyan ettiği için o gece Büyükelçi Müsteşarı Sayın Ufuk Gezer ve Cumhurbaşkanı İletişim Başkanlığı Berlin Müşaviri Sayın Refik Sogukoğlu’ndan katkı sunmalarımı istedim. Kendileri hali hazırda o gece görevlerinin başında idiler.Bitmeyen Fetö tehlikesi rağmen 15 Temmuz hassasiyetini vurgulayıcı bir röportaj vermeyi uygun buldular ve katılım sundular. 
T.C Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın Bey şahsıma güzel bir yapım olduğunu söyledi.
Büyükelçiliğimizdeki gösterimi Alman Belgesel ve fotoğraf sanatçısı Christian Herrnbeck İzledi.İyi bir yapım olduğunu ve bilgilendiğini söylerken ,uzun versiyonunu merakla beklediğini ekledi.

2004 yılından bu yana FETÖ ‘nün ulusal güvenliği tehdit eden bir yapı olduğunu söyler ve yazarken birçok insan beni abartılı buluyordu .15 Temmuz öncesi ders almayanlardan 15 Temmuz sonrası ders almasını beklemiyorum. Fetö zihniyeti ile hareket edenleri bu toplumu böldüğünü ve terör örgütüne destek verdiklerini düşünüyorum.

15 Temmuz belgeseli gönüllülük esası ile çekildi hiçbir maddi ve ikbal kaygısı taşımadı.Belgeselin tüm masrafı şahsi kaynaklardan ödenmiş ve maliyeti bize çok uygun olmuştur. Maliyeti düşüren etken katılımcıların ve yapımda emeği geçenlerin gönüllük esası üzerine çalışmasıdır. 

EGO’larını Yenmiş Nefs’e Selam Olsun.

Saygılarımla 

Mustafa Eksi Ekşioğlu

www.die1.tv

www.medya.berlin