Kiev Savunma Aşamasına Geçti

Kiev Cuma günü Rus füzelerinin saldırısına hedef olurken Ukraynalı aileler sığınaklara girdi. Yetkililer, Kievliler'den, kentlerini savunmak için molotof kokteylleri hazırlamalarını istedi. Kiev Belediye Başkanı, kentteki sabotajcıların saldırılara başladıklarını bildirdi

Kiev Savunma Aşamasına Geçti

BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya Vetosu

Rusya’nın Ukraynaya saldırısını kınayan yasa tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde veto edildi. ABD ve Arnavutluk tarafından konseye sunulan karar tasarısı Rusya’nın veto hakkını kullanması sebebiyle oy çokluğuna rağmen kabul edilmedi. 15 üye ülkenin katıldığı oylamada, 11 Güvenlik Konseyi üyesi karar tasarısı lehine oy verdi.

Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan ise çekimser oy kullandı. Karar tasarında, Rusya’nın, mümkün olan en güçlü ifadelerle kınanması, düzenlediği askeri harekatın da BM Sözleşmesi'nin 2. maddesinin 4. paragrafına aykırı olduğu vurgulanmıştı.

ABD’den Rusya’ya tepki

Oylamadan sonra konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas- Greenfield, Rusya’nın tasarıyı veto kararını eleştirdi. Thomas-Greenfield, Rusya’nın komşusuna saldıran, BM'yi ve uluslararası sistemi yıkmak için gücünü kötüye kullanan, Güvenlik Konseyi'nin pervasız, sorumsuz bir daimi üyesi olduğunu belirterek, “Bu tasarıyı veto edebilirsiniz ama bizim sesimizi veto edemezsiniz. Ukrayna halkını, ilkelerimizi veto edemezsiniz. BM Şartlarını veto edemezdiniz. Biz Ukrayna’yı her şekilde desteklemeye devam edeceğiz. Ukrayna'nın arkasında birleştik. Bu oylama, hangi ülkelerin BM'nin temel ilkelerini desteklemeye gerçekten inandığını ve hangilerinin uymadığını gösteriyor. Bu tasarıyı BM Genel Kurulu’na götüreceğiz, orada oylanacak, kaç ülkenin Rusya’nın yanında olduğunu göreceksiniz” dedi.

Ukraynalı Eski Diplomattan ‘Sovyetler’ Uyarısı

Eski Ukrayna Başbakanlık Danışmanı ve eski diplomat Yevgeniya Gaber, VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı. 2014 ile 2018 yılları arasında Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapan Gaber, Ukrayna işgal edilirse veya zorla hükümet değişimi gerçekleştirilirse bunun, Sovyetler Birliği'nin bir yeniden meydana gelmesi olacağını söyledi. Gaber, Ukrayna’nın NATO ülkelerinden beklentilerinin çok farklı olduğunu ve hayalkırıklığı yaşandığını da kaydetti.

Kiev’deki Türk Öğrenciler Tahliye Edilmeyi Bekliyor

Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bombardıman başlatması nedeniyle sığınaklarda tahliye edilmeyi bekleyen Türk vatandaşları, özellikle de kişisel olanakları sınırlı öğrenciler, Ankara’dan kendilerine acilen yardım edilmesini istiyor. Bu öğrencilerden Cemil Arda Yıldırım, bugün elçilikçe otobüslerle tahliye yapıldığını ancak kendilerine ulaşılamadığını açıkladı.

VOA Türkçe’nin görüştüğü Türk öğrenci, Kiev’de sığınak olarak kapalı garaja sığındığını kaydetti. Elektrik sıkıntısına önlem açısından karanlıkta beklediklerini aktaran genç, bugün Kiev Büyükelçiliği’nin otobüslerle karadan tahliye başlattığını ama bunu son anda öğrendiğini ifade etti.

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’le yaptığı bir telefon görüşmesinin ardından, Avrupalı müttefiklerin kararıyla uyumlu olarak Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a uygulanan yaptırımlara katılma kararı aldığını bildirdi.

ABD'nin bir devlet başkanına yaptırım uygulama yönündeki nadir kararı, Rus askerlerinin karadan, denizden ve havadan Ukrayna'yı işgal etmesinden bir gün sonra geldi.

Rusya’nın saldırısının İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da görülen en büyük saldırı olduğu belirtiliyor.

BM Güvenlik Konseyi Ukrayna İçin Yeniden Toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya’nın Ukrayna'ya düzenlediği askeri harekatı görüşmek için bugün yeniden toplandı.

Acil toplantıda Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırının Konsey tarafından kınanmasıyla ilgili karar tasarısının oylanması bekleniyor.

ABD ve Avrupalı müttefikleri tarafından ortak hazırlanan karar tasarısında Rusya’nın güçlü bir şekilde kınandığı, Ukrayna’ya yönelik askeri harekatını da derhal durdurulmasının istendiği belirtiliyor.

Tasarının, BMGK'nın daimi üyesi Rusya tarafından veto edileceği, diğer daimi üye Çin’in de ya çekimser oy yada ret oyu vereceği belirtiliyor.

Oylanacak tasarıda, Rusya’nın, mümkün olan en güçlü ifadelerle kınanması, düzenlediği askeri harekatın da BM Sözleşmesi'nin 2. maddesinin 4. paragrafına aykırı olduğunun vurgulanması, Rusya’nın Ukrayna'ya karşı düzenlediği askeri saldırıyı derhal durdurması, herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına karşı tehdit ve kuvvet kullanmaktan kaçınmasıyla ilgili BM tüzüğü ve ilkelerine atıfta bulunulması bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyi Şubat ayında Ukrayna için dördüncü kez toplamış oldu. Oturum yerel saatle 17.00'da başladı. Güvenlik Konseyi toplantısının ardından üye ülkelerin temsilcileri ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıklama yapması bekleniyor.

Güvenlik Konseyi’nin aylık dönem başkanlığını Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya yapıyor.

Haber: Can Kamiloğlu

Çavuşoğlu: “Ukrayna'dan Tahliyeler Başladı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Türkler ile ilgili, "Kara yoluyla vatandaşlarımızı taşıma kararı aldık. Yarından itibaren tahliyelerimize hız vereceğiz" diye konuştu.

NTV haber kanalının canlı yayınına katılan Çavuşoğlu, tahliye için 2 bin 500 Türk vatandaşının başvuru yaptığını açıkladı ve "Çatışma öncesi 20 bin vatandaşımız vardı, şimdi 15-16 bin vatandaşımız var" dedi.


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nde de (OECD) bazı kararlar alınacağını öğrendiklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Batı’nın iyi bir sınav vermediği ortada. Bu saldırı önlenseydi iyi bir sınav verilmiş olurdu" diye konuştu.

Ukrayna'nın Montrö Boğazlar Sözleşmesi talebi ile ilgili de konuşan Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin taraf olduğu anlaşmalara her zaman uyduğuna işaret ederek, "Türkiye Montrö'yü tamamen uygulayacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Putin'in darbe çağrısını "kabul edilemez" olarak niteledi.23:41

Putin AB’nin Yaptırım Uyguladığı Üçüncü Dünya Lideri

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının ardından açıklama yapan AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ve Belarus lideri Aleksander Lukaşenko’nun ardından AB tarafından yaptırım uygulanan üçüncü ülke lideri olduğunu söyledi.

Putin ve Lavrov’un yaptırım listesinde olduğunu belirten Borrell, listede Duma’nın ve Rus Güvenlik Konseyi’nin bazı üyelerinin yer aldığını belirtti.

Belarus’ta Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısında işbirliği yapanların da hedef alınacağını belirten Borrell, ‘‘Bununla da sınırlı kalmayacak’’ dedi. Borell, rejimi destekleyen ve önemli ekonomik rolü olan herkesi içeren bir öneriyi kabul ettiklerini bildirdi.

Borell, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasının henüz tartışılmadığını ancak değerlendirilebileceğini ve ilerleyen günlerde duruma bağlı olarak yapılabileceğini kaydetti.

Joseph Borrell, AB’nin Rusya’ya karşı acil bir yeni yaptırım paketi planlamadığını, ancak Rusya’nın eylemlerine bağlı olarak üzerinde uzlaşılan ek önlemleri uygulamaya hazır olduğunu belirtti.

Borrell, gelecek günlerde ya da saatlerde üçüncü bir yaptırım paketi beklentisinin olmaması gerektiğini söyledi, ‘‘Gerekli olması durumunda ve Rusya tarafının eylemlerine bakılarak daha fazla önlem üstünde fikir birliğine varmışsak o önlemler alınır’’ diye konuştu.

Moldova, Gürcistan ve Balkanlar’ın batısında bazı provokasyonlar olabileceğini belirten Borrell, Bosna’ya 500 asker göndereceklerini kaydetti.

Rusya’nın Zelenski’yi savaş suçlusu gibi göstermeye çalıştığını ve soykırım iddiası ortaya attığını belirten Borrell, bu tür dezenformasyonların önlenmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: “Rusya, Uluslararası Hukuk Normlarını İhlal Ediyor”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’yı savaş kurallarını ve uluslararası hukuk normlarını ağır bir şekilde ihlal etmekle suçladı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun çok sayıda savaş suçu işlemesi ve Roma Statüsü'nü ihlal etmesinden dolayı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Ukrayna Başsavcılığı, Rus yönetiminin en ağır ceza almasını sağlamak içi Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunulacak deliller toplamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Rusya güçlerinin Çernobil nükleer santralini ele geçirdiğini belirten bakanlık açıklamasında, “Uluslararası teknik güvenlik kurallarının öngördüğü şekilde nükleer santral çalışanlarının rotasyonuna izin vermiyorlar” denildi.

Açıklamaya göre Ukrayna, Rusya’nın Çernobil’deki eylemlerinin “Avrupa’da büyük çaplı bir çevre felaketine yol açabileceği” konusunda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nu uyardı.

Batılı ülkelere Rusya’ya yönelik yaptırımlar uyguladıkları için minnettar olduklarını belirten Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, yaptırımların savaşı durdurmak için yeterli olmadığı söyledi.

Bakanlık açıklamasında “Bazı Avrupalı ülkeleri, Ukrayna vatandaşlarının ve tüm Avrupa vatandaşlarının güvenliğinin korunması söz konusu olduğunda, dar siyasi çıkarlara göre hareket etmemeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın SWIFT ödeme sisteminden çıkarılmasını çağrısında bulunan Bakanlık, Ukrayna’nın “savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için ek silah sevkiyatı için ortaklarına ilgili başvuruda” bulunduğunu söyledi.

Uluslararası Af Örgütü’nden Rusya’ya ‘‘Savaş Suçu’’ Uyarısı

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da sivil bölgelere ve hastane gibi koruma altındaki yapılara gelişigüzel saldırı düzenlediği belirtildi. Açıklamada bunların savaş suçu olduğu belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, “Rusya ordusu yoğun nüfuslu bölgelerde balistik füzeler ve geniş alanları etkileyen diğer patlayıcı silahları kullanarak, sivillerin yaşamını açık şekilde hiçe saymıştır. Bu saldırılardan bazıları savaş suçu teşkil edebilir. Yalnızca hassas güdümlü silahlar kullandığına dair yanlış iddiada bulunan Rusya hükümeti bu saldırıların sorumluluğunu üstlenmelidir” dedi.

Ukrayna’daki durumu görüşmek üzere toplanması planlanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Rusya’nın diğer üye devletler tarafından teklif edilen kararları veto etmesinin beklendiğini belirten Callamard, “Eğer BM Güvenlik Konseyi kararları veto yoluyla felç edilirse, harekete geçmek tüm üye devletlerin görevidir” ifadelerini kullandı.

Rusya'dan Facebook'a Kısıtlama

Rusya, Cuma günü, Facebook'u Rus medyasına "sansür uygulamakla" suçlayarak, Amerikan sosyal medya devine kısmi kısıtlama getirdiğini bildirdi.

Moskova uzun yıllardır internet ve büyük teknoloji firmalarına daha sıkı kontrol uygulamaya çalışıyordu. İfade özgürlüğü savunucuları, Rusya'nın bu adımının gerek kişi gerekse kurumların özgürlüğünü tehdit ettiğini, Kremlin muhaliflerine yönelik baskıların bir parçası olduğunu kaydediyor.

Rus devleti iletişim denetim kurumu olan Roskomnadzor, Facebook'un RIA haber ajansı, Savunma Bakanlığı'na ait Zvezda TV, ve internet siteleri gazeta.ru ile lenta.ru'ya uyguladığı kısıtlamaları kaldırması yönündeki talepleri karşılıksız bıraktığını açıkladı.

Rusya'nın Facebook'a ne gibi kısıtlamalarda bulunacağı henüz netlik kazanmadı. Moskova, geçen yıl Twitter'ın Rusya'da hızını yavaşlatmıştı.

Moskova'nın kısıtlama kararına ilişkin henüz bir açıklama yapmayan Facebook, daha önce de Rus yetkililerin hedefi olmuştu. Moskova, yasadışı olarak nitelendirdiği içerikleri platformundan yeterince hızlı kaldırmadığı gerekçesiyle Facebook'a küçük miktarlarda para cezası veriyor. Ancak Rusya, Aralık ayında, Facebook'a 24 milyon 270 bin dolar tutatında çok daha büyük bir para cezası vermişti.

NATO’dan Rusya’ya Saldırıyı Sonlandırma Çağrısı

Ukrayna’daki savaşın ele alındığı NATO sanal zirvesinin ardından yayınlanan bildiride Ukrayna işgali en güçlü şekilde kınandı.

Açıklamada Rusya'ya askeri saldırıyı derhal sona erdirmesi, tüm güçlerini Ukrayna'dan çekmesi ve seçtiği saldırganlık yolundan geri dönmesi çağrısı yapıldı.

‘‘Bağımsız, barışçı ve demokratik bir ülke olan Ukrayna'ya uzun süredir planlanan bu vahşi saldırı, hiçbir provokasyon olmaksızın ve hiçbir gerekçe gösterilmeden yapılmıştır’’ denilen açıklamada, ‘‘Rusya'nın eylemlerinin yol açtığı trajik can kaybını, büyük acıyı ve yıkımı esefle karşılıyoruz. Avrupa kıtasında hüküm süren barış, temelinden sarsıldı. Rusya ve Belarus, tüm dünyanın önünde eylemlerinin hesabını vermek zorunda kalacak’’ ifadeleri kullanıldı.

Tüm ülkelere saldırıyı kayıtsız şartsız kınama çağrısı yapılan açıklamada ‘‘Rus hükümetinin yalanlarına kimse aldanmamalı’’ denildi.

Açıklamada, ‘‘Ukrayna’nın demokratik olarak seçilmiş Devlet Başkanı, parlamentosu ve hükümeti ile ve şu anda anavatanlarını cesurca savunan Ukrayna halkı ile tam dayanışma içindeyiz’’ ifadeleri kullanıldı.

Beklenmedik durumlara hazırlanmak ve müdahale güçlerini harekete geçirmek de dahil İttifak topraklarını güvence altına almak için NATO savunma planlarının etkinleştirildiği belirtildi.

NATO’nun Washington Antlaşması'nın 5’inci maddesine olan bağlılığının yinelendiği açıklamada ‘‘Tüm müttefikleri korumak ve savunmak için birleştik, kararlıyız. Özgürlük her zaman baskı karşısında galip gelecektir’’ denildi.

Sanal zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden da katıldı.

Haber: Arzu Çakır

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Rusya Federasyonu'nu Üyelikten Uzaklaştırma Kararı Aldı

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Avrupa Konseyi üyeliğinden uzaklaştırıldığını söyledi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kıta genelinde insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü korumak için kurulan Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği’nden bağımsız bir organizasyon.

Di Maio yaptığı açıklamada, "İtalya'nın başkanlığını yürüttüğü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Rusya Federasyonu'nu üyelikten çıkarma kararı aldı" dedi.

Di Maio açıklamasında, "İtalya, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı uluslararası hukukun ciddi bir ihlali olan kabul edilemez askeri saldırganlığı ışığında bunu gerekli bir önlem olarak görüyor" ifadesini kullanmıştı.

Avrupa Konseyi'nin sitesinde yapılan açıklamaya göre, Rusya'nın Avrupa Konseyi üyesi olmaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de dahil olmak üzere ilgili Avrupa Konseyi sözleşmelerine taraf olmaya devam ediyor.

Alınan karar, Rusya'nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki temsil haklarını yürürlükten kaldırmaya yönelik.

Borell Çavuşoğlu ile Ukrayna’daki Rus Saldırısını Konuştu

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borell ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Rus saldırısını ele alan bir görüşme yaptı.

Twitter’daki açıklamasında Borell, “Bu kabul edilemez saldırganlığı mümkün olan en kısa sürede sona erdirmek için koordinasyonu sürdürmeye karar verdik” dedi.

https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1497172391021236228?s=08

Ayrıca Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, komisyon binasına Ukrayna bayrağı renklerinin yansıtıldığını söyledi.

Bunu, AB’nin Ukrayna ile dayanışmasının sembolü olarak nitelendiren von der Leyen, “AB her zamankinden daha fazla Ukrayna ve Ukrayna halkının yanındadır” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/vonderleyen/status/1496925740218355712?s=08

18:30

Borrell, Çin'den Rusya Üzerindeki Nüfuzunu Kullanmasını İstedi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borell, Çin’i Ukrayna’nın egemenliğine saygı göstermesi için Moskova üzerindeki nüfuzunu kullanmaya çağırdığını söyledi.

Borell, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınamaması durumunda bunun “orman kanunu” olduğunu sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ilişkin bir karara atıfta bulunan Borell, kınama kararının Moskova tarafından veto edileceğini, ancak kararın daha sonra Genel Kurul tarafından kabul edilmesini umduğunu söyledi.

Brüksel’de Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısına katılmadan önce gazetecilere verdiği demeçte Borell, “Birleşmiş Milletler Rusya'nın yaptıklarını kınamıyorsa, o zaman bu orman kanunudur. Bu, güçlü olanın kanunudur ve güçlü olan sonra diğerlerini sert güç kullanarak işgal eder” dedi.

Borell, "Birleşmiş Milletler Rusya'nın davranışını kınamazsa, o zaman sorgulanacak olan tüm uluslararası sistemdir" diye ekledi.

17:38

Olağanüstü NATO Zirvesi Başladı


Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından NATO'ya üye 30 ülke lideri olağanüstü zirvede bir araya geldi. Toplantıyı Genel Sekreter Jens Stoltenberg açtı. Devlet Başkanları zirveye video konferans yöntemiyle katılırken, Macaristan Başbakanı Victor Orban'ın salonda olması dikkat çekti.

Rus ordusunun Kiev'in kuzeyinde çatıştığı saatlerde toplanan NATO, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski başta olmak üzere, pek çok hükümet tarafından "yeterince etkin olmamakla" eleştiriliyor.

Stoltenberg, toplantıya, Rusya'nın ilerlemesinden endişe duyan ve NATO üyesi olma isteğini daha güçlü dile getiren Finlandiya ve İsveç ile Rusya karşısında birlikte hareket ettiği AB yönetimini de davet etti. Stoltenberg'in Brüksel saatiyle 18.00'de toplantıdan çıkan sonuçları değerlendirmesi bekleniyor.

Kremlin: Putin Çin’e Rusya’nın Ukrayna ile Görüşmelere Hazır Olduğunu Söyledi

Kremlin, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Ukrayna temsilcileriyle müzakere için Minsk’e delegasyon göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Açıklama, Putin’in Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Cuma günü yaptığı telefon görüşmesi sonrasında geldi.

Putin, Xi'ye Rusya'nın Ukrayna'da düzenlediği askeri operasyonunun insanları "soykırımdan" korumak için gerekli olduğunu söyledi.

Kremlin, Xi'nin Rusya'nın eylemlerine saygı duyduğunu ve Birleşmiş Milletler'de yakın koordinasyon ve karşılıklı desteğe hazır olduğunu söyledi. İki ülke de, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto sahibi daimi üye.