"Kiev'i Terk Edin"

Ukrayna’nın birçok şehrini bombardımana tutma taktiği uygulayan Rusya, Kievliler’i kenti terk etmeleri konusunda uyardı. Kiev'deki ana radyo ve televizyon kulesi vuruldu. Kentin kuzeyindeki Rus askeri konvoyun ilerleyişinin yavaşladığı belirtiliyor

"Kiev'i Terk Edin"

ABD Hava Sahasını Rusya'ya Kapattı

ABD Başkanı Joe Biden göreve geldikten sonraki ilk “Birliğin Durumu” konuşmasını yaptı. Biden konuşmasında Rusya-Ukrayna krizinden, ABD’de enflasyona, büyümeden teknolojik yatırımlar ve sağlık konusuna kadar pek çok konuya değindi icraatlarını anlattı ve kongreden bekleyen yasa tasarıları konusunda destek istedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Kongre’ye hitaben yaptığı konuşma birçok televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınladı. Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında Biden ilk olarak Rusya ve Ukrayna arasındaki krize değindi. Joe Biden, ABD hava sahasının da Rusya'ya kapatıldığını söyledi.

Biden sözlerine “Putin 6 gün önce özgür dünyanın köklerini sarsmaya ve kendi kötü yoluna döndürmeye çalıştı ama çok büyük bir hata yaptı. Yanlış hesap yaptı. Ukrayna’ya gireceğini dünyanın da onu izleyeceğini sandı.Ama bunun yerine hiç hayal etmediği hiç beklemediği güçlü bir duvarla karşılaştı. Ukrayna halkıyla karşılaştı” diyerek başladı.

Rusya lideri Putin’e yönelik diktatör atfında bulunan ABD Başkanı Joe Biden “Diktatörler saldırganlıklarının bedelini ödemediklerinde daha fazla kaosa yol açarlar. Bu durumun Amerika’ya ve dünyaya maliyeti artar. Putin’in savaşı nedensiz ve önceden planlanmış bir savaştı. Diplomasi çabalarını reddetti. Batı ve NATO’nun karşılık vermeyeceğini ve bizi burada kendi ülkemizde bölebileceğini düşündü. Putin yanıldı. Biz hazırdık” diye konuştu.

03:54

BM Genel Kurulu’nda Kritik Oylama

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantısında, ilk ve ikinci gün oturumlarındaki konuşmalar tamamlandı. İlk iki günde üye 119 ülkenin temsilcilerinden 110’u BM Genel Kurulu’na hitap etti. Olağanüstü oturum yarın TSİ 18.00'de devam edecek.

Çarşamba günü aralarında ABD ve Belarus’un BM daimi temsilcilerinin de bulunduğu son on konuşmanın tamamlanmasının ardından, Genel Kurul'da Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ile egemenliğine karşı düzenlediği askeri saldırının derhal durdurulması ve Rusya’nın BM şartlarına uymadığı için kınanmasıyla ilgili karar tasarısı oylamaya sunulacak.

Karar tasarısını BM Genel Kurulu’nda kabulü için 193 üye ülkenin üçte ikisi yani 128 ülkenin tasarı lehine oy kullanması gerekiyor. BM Genel Kurulu kararı, Güvenlik Konseyi’nde olduğu gibi bağlayıcı değil.

”Yalanlara dayalı saldırganlık”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, oturumun ikinci gününde yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını yalanlara dayandırdığını, BM sistemine vahşice saldırdığını belirterek, “İşte bu yüzden bu savaş sadece Ukrayna ile ilgili değil, sadece Avrupa ile ilgili değil, hepimizle ilgili. Rusya’nın savaşı yeni bir döneme işaret ediyor. Bu bir dönüm noktasıdır” dedi.

Alman Bakan Baerbock, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u da eleştirdi. Baerbock, “Rusya, Ukrayna’ya barış gücü gönderiyor, dediniz. Tanklarınız su taşımıyor, bebekler için gıda taşımıyor, barış taşımıyor. Tanklarınız ölüm ve yıkım taşıyor” diye konuştu.

Mülteci krizi büyüyor, 677 bin Ukraynalı ülkeyi terk etti

BM Mülteci Yüksek Komiseri Filipo Grandi, Ukrayna’yı terk edenlerin sayısı 677 bin kişiyi aştığını açıkladı. Grandi, Ukraynalılar'ın yaklaşık yarısının Polonya'ya, 90 bininin Macaristan’a, 60 bininin Moldova’ya, 50 bininin Slovakya’ya ve 40 bininin Romanya'ya ulaştığını açıkladı.

Grandi, Ukrayna'da ise yaklaşık bir milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiğinin tahmin edildiğini, Rus birliklerinin Ukrayna'nın doğusundaki şehirleri bombalarken, hareket halindeki insan sayısının hızla arttığını ve bunun son derece endişe verici olduğunu belirterek, "Avrupa'nın en büyük mülteci kriziyle karşı karşıya kalabiliriz” ifadelerini kullandı.

Haber: Can Kamiloğlu/NEW YORK

03:39

''Rus Hava Saldırısında Dört Can Kaybı''

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşenko Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Jitomir kentindeki yakınlarındaki bir hava üssünü hedefleyen Rus seyir füzesi saldırısında civardaki evlerde yaşayan dört kişinin öldüğünü söyledi.

Geraşenko, başkent Kiev'in 120 kilometre batısındaki Jitomir’de 95. Hava İndirme Tugayı üssünün yakınındaki apartmanların ateşe verildiğini belirtti ve ölenler arasında bir de çocuk olduğunu kaydetti.

Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Liaşko da Facebook sayfasında, Rus kuvvetlerinin Kiev bölgesindeki Kukari köyünden yaralı yeğenini hastaneye götüren bir çocuk anestezi uzmanının arabasına ateş açtığını ve doktoru öldürdüğünü yazdı.

Jitomir/Ukrayna
Jitomir/Ukrayna

Ukrayna Savunma Bakanlığı da Pazartesi günü saat 19.07 işe 19.51 saatleri arasında, Rusya'nın Belgorod bölgesi üzerinde uçan stratejik bir bombardıman uçağından Harkiv'in yerleşim bölgelerine, toplam 16 yüksek hassasiyetli güdümlü füzenin ateşlendiğini söyledi.

Bakanlığın Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, "Şehrin yüksek binaları, okulları, anaokulları ve diğer altyapıları yıkıldı. İlk verilere göre, bu hava saldırılarında aralarında çocukların da bulunduğu onlarca Harkivli öldü’’ denildi.

Bakanlık, mevcut durumda Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin bu bölgede gökyüzünü savunmasının zor olduğunu, çünkü ülkenin hava savunma sisteminin bir kısmının Rus balistik ve kruz füzesi saldırıları tarafından tahrip edildiğini bildirdi.

02:52

Ukrayna’nın Açtığı Dava BM Mahkemesi Gündeminde

Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna'nın Rusya'ya, topraklarındaki askeri operasyonlarını durdurması için açtığı davada "geçici tedbir" kararı verilip verilmeyeceği konusunda 7-8 Mart'ta duruşmaların düzenleneceğini açıkladı.

BM mahkemesi yaptığı açıklamada Rusya'ya, Ukrayna'yı talep ettiği gibi korumak için geçici önlemler veya acil adımlar atması durumunda, hazırlaması için acil tebliğ gönderdiğini kaydetti.

Dünya Mahkemesi olarak da bilinen Uluslararası Adalet Divanı, Birleşmiş Milletler'in devletler arasındaki anlaşmazlıkları çözme yeri.

Ukrayna'nın Pazar günü açtığı davada, Rusya'nın bir soykırımı önlemek için Ukrayna'yı işgal ettiği iddiasının yanlış olduğu öne sürüldü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Pazar günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın soykırım suçlamaları üzerine mahkemede dava açtığını söyledi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin delil sunmadan defalarca Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde Kiev’in "soykırım" işlediğini ileri sürmüştü ve Rus yetkililerin soykırımı sonlandırmak için "özel operasyon" olarak adlandırdıkları işgalin haklı olduğunu savunmuştu.

Ukrayna'nın davası, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi konusunda Rusya ile anlaşmazlık yaşandığı iddiasına dayanıyor. Ukrayna, Donbas'ta hiçbir soykırım olmadığını ve sözleşmenin hiçbir durumda bir ülkeye bir soykırımı önlemek için başka bir ülkeye istila etme hakkı vermediğini savunuyor. Hem Ukrayna hem Rusya, soykırım sözleşmesinin imzacısı konumunda.

7-8 Mart'taki duruşmalarda yargıçlar, yargı yetkisi veya Ukrayna davasının esası ile ilgili soruları ele almayacaklar. Yargıçlar sadece davanın tam olarak görülebilmesi öncesinde, meselenin adaletin yararına acil önlem alınmasını talep edecekler kadar acil olup olmadığını değerlendirecekler. Bir karar içinse tarih belirlenmiş değil.

Adalet Divanı, Birleşmiş Milletler'in en yüksek mahkemesi ve kararları bağlayıcı olsa da Rusya dahil devletler geçmişte, bu kararları görmezden geldi.