Kılıçdaroğlu’ndan Suudi Arabistan Ziyaretine Tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan ziyaretine devam ederken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ziyareti eleştirerek, "Ülkesinde masum insanlara müebbet verdirir ve bunu havalimanında savunur. Sonra uçaktan iner, katille kucaklaşmaya gider koşa koşa" dedi

Kılıçdaroğlu’ndan Suudi Arabistan Ziyaretine Tepki

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretini eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkesinde masum insanlara müebbet verdirir ve bunu havalimanında savunur. Sonra uçaktan iner, katille kucaklaşmaya gider koşa koşa. Kendi ülkesinde insan parçalayanın önünde eğilir, gözleri ona aşkla güler. İşte sen busun Erdoğan. Utan diyeceğim ama nafile” ifadelerini kullandı.

Bu arada Erdoğan bugün de Suudi Arabistan temaslarına devam edecek. Erdoğan dün, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz El Suud'un yanı sıra Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la da görüştü.

Erdoğan, resmi sosyal medya hesabından görüşmelerine ilişkin paylaşımlarda bulundu.

“Hâdimü’l Haremeyn’in daveti üzerine Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz” diye yazan Erdoğan “Körfez Bölgesi’ndeki kardeşlerimizin istikrarına ve güvenliğine kendi istikrar ve güvenliğimiz kadar önem verdiğimizi her vesileyle ifade ediyoruz. Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzun ve bölgemizdeki ülkelerle teröre karşı iş birliğine verdiğimiz önemin altını çiziyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, “ilişkilerimizi her alanda geçmiştekinin de ötesine taşıyacağımıza inanıyorum. Rabbimizin rahmet, mağfiret ve şefkatinin gönülleri kuşattığı mübarek Ramazan ayındaki bu seyahatimiz, dost ve kardeş Suudi Arabistan’la yeni bir dönemin kapılarını aralayacaktır” dedi.

Arap Baharı'ndan bu yana kötü olan Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından daha da gerilmiş ve Erdoğan, cinayet sonrası 2018 yılında Washington Post gazetesindeki yazısında, "Kaşıkçı'nın katil emrinin Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldiğini de iyi biliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, aynı yazısında İstanbul'da açılan dava kapsamında Türk yetkililerin Suudi makamlarından bilgi alamadığını da vurgulamıştı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi 7 Nisan’da görülen davada, Kaşıkçı dosyasının Suudi Arabistan'a devrine karar vermişti.