KKTC Türk Devletleri Teşkilatı'nda Gözlemci Üye

KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci ülke olarak kabul edildi. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye gibi Türk devletlerinden oluşan grup, Türk dilleri konuşan devletler arasında işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor

KKTC Türk Devletleri Teşkilatı'nda Gözlemci Üye

KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci ülke olarak kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Türk Devletleri Teşkilatı’nın 9’uncu Zirvesi’ne katılmak için Özbekistan’ın Semerkant kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Çavuşoğlu paylaşımında, “KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildi. Her zaman her yerde KKTC’nin yanındayız” diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün Özbekistan’da yaptığı konuşmada, "Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıslı kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstererek, çözüm sürecine de katkı sağladık. Bu dayanışma iradesini sergilediğiniz için siz kıymetli kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye gibi Türk devletlerinden oluşan uluslararası bir kuruluş olan TDT, Türk dilleri konuşan devletler arasında işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor.