Köln'de Bayramlaşma

Köln’de yaşayan Müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren büyük bir coşku ve heyecan ile Köln DİTİB Merkez Camii’ni doldurarak Kurban Bayramı namazını eda etti.

Köln'de Bayramlaşma
Köln'de Bayramlaşma
Köln'de Bayramlaşma
Köln'de Bayramlaşma
Köln'de Bayramlaşma
Köln'de Bayramlaşma
Köln'de Bayramlaşma
Köln'de Bayramlaşma

DİTİB’de kurban bayramı coşkuyla eda edildi

Köln’de yaşayan Müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren büyük bir coşku ve heyecan ile Köln DİTİB Merkez Camii’ni doldurarak Kurban Bayramı namazını eda etti.

Bayramlar özel günlerdir

Köln DİTİB MerkezCamii’ndebayram vaazını veren DİTİB Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, "Anne babamızdan başlayarak aile büyüklerimizi, kardeşlerimizi, komşu ve akrabamızı ziyaret edelim. Yoksullara, yaşlılara, kimsesizlere, boynu büküklere, hasta ve engelli kardeşlerimize bayram sevinci yaşatalım. Hastaların hatırını soralım, yetimlerinyüreğine dokunalım, yaşlıların duasını alalım. Kardeşliğimize, bayram sevincimize engel olan dargınlıkları, küskünlükleri, çekişmeleri, her türlü olumsuzluğu ortadan kaldıralım. Yüzümüzde beliren tebessümle, kalbimize doğan sıcaklıkla çocuklarımıza bayram neşesini tattıralım“ dedi.

Bu bayram ve her zaman insanlığa iyilik taşımaya devam edeceğiz

“Kurbanını Paylaş, KardeşinleYakınlaş” sloganıyla mazlumların kapısının çalınacağı ve kardeşlik köprülerinin kurulacağı kurban bağışlarını, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devamettiklerini söyleyen Kuzey konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Diyanet Vakfıile dünyanın 7 kıtasında iyilik hareketine ortak olduk, gönüllerköprüsü kurduk, kurbanlarımızı kardeşlerimizle paylaştık. Bayramlar dua vakitleridir. Vekaletle Müslümanların emaneti olarak alınan kurbanları fakirlere, yetimlere, mazlumlara, mağdurlara, aç ve yoksullara ulaştırıp, oradaki o coğrafyadaki kardeşlerimizle paylaştık ve dualarını aldık. Biz, insanlığa umut, iyilik, hayat götürmeyi hedefleyen bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bubayram ve her zaman insanlığa iyilik taşımaya devam edeceğiz. Dünyanın neresinde olursa olsun derdi ve sıkıntısı olan kardeşlerimiz içinel açıp Rabb'imize yalvaralım. İslam beldelerinin güven ve huzur içinde kutlayacağı bayramlar için niyazda bulunalım“ 

Bayramlar kardeşlik, sevgi, barış ve paylaşma günleridir

Tekbirlerle bayram hutbesini okumak için  minbere çıkan Köln Merkez Camii Din Görevlisi Gökhan Uygun, Bayramlar, kardeşliğin, paylaşmanın, birbirimizi karşılıksız sevmenin ve barışınsözde kalmayıp somutlaştığı özel ve güzel günlerolduğunu söyledi.

"Bayramlar hatırlamaktır." diyen Uygun, hutbeye şöyle devam etti:

Bayramlar, büyük-küçük, zengin-fakir, kadın-erkek herkesin birlikte sevindiği, mutluluklarını paylaştığı için değerlidir. Çünkü bayramları diğer günlerden farklıkılan, bu yüce erdemlerin yaşanması, bütün ümmetin aynı heyecan ve manayı hissetmesidir. Bugün bayram.. Geliniz, bayramları bayram gibi yaşayalım, yaşatalım. Bununiçinönceailemizlemuhabbetbağıkuralım. Eşimiz ve çocuklarımızla bayramlaşalım. Anne-babamız mutlaka bizi bekler, onlarıbekletmeyelim. Gözleri yolda, kulağı telefon sesinde mahzun bekletilen bir anne-babanın vebalini kim taşıyabilirki! Yakınlarımız, komşularımız ve bütün müslümanlardan oluşan bir mutluluk halesi olsun bayramımız. Ve hiç kimse bu çemberin dışında kalmasın.

Dünyanın 150 lkesine gönderdiğiniz kurbanlar siz hamiyetper ver ve hayır sever cemaatimizin cömertliğini, şefkatini ortaya koyan nice kahramanlık hikâyeleri çıkardığı gibi, dünyanın acılarıyla başbaşa bırakılmış kimsesiz ve çaresiz mazlumlarına yaşama ümidi aşılamakta ve gelecek umudu vadetmektedir. Rabbim cümle ibadetlerimizi ve kurbanlarımızı kabul ve daim eylesin. Bu vesileyle, kurbanlarımızınmakbul, haccagidenkardeşlerimizinhaccınınmebrur, bayramlarımızın esenlik olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.“

İlgili Haber


Berlin'de Bayramlaşma