Kongre'den Enflasyonu Düşürme Yasası’na Onay

Temsilciler Meclisi iklim değişikliğiyle mücadele ve reçeteli ilaçların fiyatlarının düşürülmesini öngören 430 milyar dolarlık Enflasyonu Düşürme Yasası’nı onayladı. Yasa Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde Başkan Joe Biden için önemli bir siyasi kazanım olarak görülüyor

Kongre'den Enflasyonu Düşürme Yasası’na Onay

Temsilciler Meclisi iklim değişikliğiyle mücadele ve reçeteli ilaçların fiyatlarının düşürülmesini öngören 430 milyar dolarlık Enflasyonu Düşürme Yasası’nı onayladı. Yasa Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde Başkan Joe Biden için önemli bir siyasi kazanım olarak görülüyor.

Temsilciler Meclisi üyelerinin parti çizgisinde oy kullandığı oylamada tasarı 207'e karşı 220 oyla kabul edildi.

Demokratlar yasanın federal açığı azaltacağını, sera gazı emisyonlarını düşüreceğini, sağlık sigortası sistemi Medicare’in yaşlılar için daha düşük ilaç fiyatları için müzakere etmesini sağlayacağını ve milyar dolarlık şirketlerle varlıklı kesimin payına düşen vergiyi ödemelerini sağlayacağını belirtiyor.

Yasa tasarısı Pazar günü 27 saatlik bir maraton oturumun ardından Senato’da kabul edilmişti. Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilmesinin ardından tasarı Başkan Biden’ın imzalamasıyla yasalaşacak.

Cumhuriyetçiler neden karşı çıktı?

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, tasarının “Amerika’da ailelerin mutfak masasında büyük bir fark yaratacağını” söyledi.

Oylamadan önce oturumda konuşan Pelosi tasarıyı Amerika'daki aileler için güçlü bir zafer olarak niteledi.

Cumhuriyetçilerse kurumlar vergisini artırarak istihdama darbe vuracağı, hükümet harcamalarını artırarak enflasyonu daha da tetikleyeceği ve yeni ilaçların geliştirilmesini engelleyeceğini savunarak tasarıya karşı çıkıyor.

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler'in lideri Kevin McCarthy, "Ülke olarak neyi karşılayıp karşılayamayacağımızdan bağımsız olarak başkasının parasını harcama konusunda bağımlılar" sözleriyle Demokratlar'ı eleştirdi.

Büyük ve karlı şirketlere asgari kurumlar vergisi

Tasarının ana gelir kaynağı, büyük ve karlı şirketlerin vergi borçlarını sıfıra indirmek amacıyla İç Gelir Hizmeti (IRS) yasasını kullanmalarını engellemek üzere getirilen yüzde 15’lik asgari kurumlar vergisi olacak.

Tasarı elektrikli araç almak isteyenlere de 7,500 dolarlık vergi indirimi getiriyor. Tüketicilerin vergi indiriminden faydalanması için araçların Kuzey Amerika’da montajlanmış olması gerekiyor.

Ara seçimler öncesi Demokratlar için kazanım

Demokratlar yasanın seçmenlerin 2024 başkanlık seçimi öncesinde Kongre’deki güç dengesini belirleyecek olan ve Kasım ayında yapılacak ara seçimlerde ellerini rahatlatmasını umuyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yasanın ayrıntılarını ve hayata etkilerini halka anlatmak üzere çeşitli eyaletleri ziyaret etmesi bekleniyor.