“Kontrol Merkezi ve Güvenli Bölge Kurulacak”

Marmaris’teki orman yangını sürerken, İçişleri Bakanı Soylu "yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz ve bir kimliğimiz var" dedi. Tarım ve Orman Bakanı Kirişci de yangından şimdiye kadar 3 bin hektarlık bir alanın etkilendiğini söyledi

“Kontrol Merkezi ve Güvenli Bölge Kurulacak”
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Türkiye’de temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’la görüşmesinin ardından konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan tahıl krizine çözüm bulmak için İstanbul’da anlaşma olması durumunda “bir kontrol merkezi kurulacağını ve güvenli bölge oluşturulacağını” söyledi.

Çavuşoğlu ile Truss Dışişleri Bakanlığı’nda biraraya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Birleşmiş Milletler’in tahıl kriziyle ilgili planını “gerçekçi ve uygulanabilir” bulduklarını ve desteklediklerini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“BM planı; İstanbul’da anlaşma olursa bir kontrol merkezi kurulacak ve Ukrayna karasularının hemen dışında bir güvenli bölge oluşturulacak. Bu bölgede özellikle Ukrayna limanlarına gidecek gemilerin, silah veya başka bir şey taşımadığından emin olmak için, kontrolü de yapılacak. Dönüşte de tabii gemilerin belirlenen ürünleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor.”

Ancak bu planla ilgili tarafların anlaşması gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin bir anlaşma sağlanması için BM’nin yanı sıra hem Ukrayna hem de Rusya ile görüştüğünü kaydetti.

Türkiye tahıl krizinin çözümü için BM, Rusya ve Ukrayna’nın katılımıyla İstanbul’da bir toplantı yapmak istiyor.

Son olarak Savunma Bakanlığı’ndan bir askeri heyet Moskova’ya giderek, Rus Savunma Bakanlığı yetkilileriyel görüşmüştü.

“Ukrayna tahılının yasa dışı satılmasına karşıyız”

Çavuşoğlu, “daha çok Rusya üzerinde odaklandık, çünkü İstanbul’da teknik düzeyde bir toplantının yapılması planlanıyor, henüz bunun tarihi belli değil. Rusya’dan olumlu cevap bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin bu süreçte yapıcı bir rol oynadığını ve çaba sarf ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Bu sorunun bir an önce çözülmesi lazım” dedi.

Ukrayna tahılı veya herhangi bir ürününün Rusya veya başka bir ülke tarafından alınıp, yasa dışı piyasalara satılmasına karşı olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine kesinlikle müsaade etmeyiz” dedi.

“NATO zirvesi bir limit değildir”

Çavuşoğlu, gelecek hafta yapılacak NATO zirvesi ve İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin bir soru üzerine de, “NATO zirvesi bir limit değildir, yani son bir tarih belirlenmedi. Katılım protokolleri imzalansa bile, her üye ülkenin iç onay süreçleri de var” dedi.

Türkiye’nin endişelerini ve beklentilerini dile getirdiği metin üzerinde anlaşılan ve görüş ayrılığı bulunan noktalar bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, “Eğer bu iki ülke müttefik olmak istiyorsa, güvenlik endişelerimizin karşılanması NATO için de öncelik olmalı, o ülkeler de bunu karşılamalıdır” diye konuştu.

29-30 Haziran’da yapılacak NATO zirvesinde, NATO’nun güney kanadında terörle mücadeleye odaklanacak bir oturum düzenlenecek olmasını önemli bulduklarını belirten Çavuşoğlu, NATO’nun terörle mücadele eden ülkelere desteğinin önemine işaret etti.