KPSS Çalıntı Soru Tartışmasıyla İptal Edildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni atadığı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) soruların çalındığı iddiası nedeniyle iptal edildiğini açıkladı

KPSS Çalıntı Soru Tartışmasıyla İptal Edildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni atadığı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) soruların çalındığı iddiası nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

Türkiye'de kamu personeli alımında temel kriter olan ve farklı görev alanları için farklı konularda ayrı oturumlar halinde yapılan KPPS'nin 31 Temmuz Pazar günkü oturumu "çalıntı sorular" tartışmasına yol açtı.

Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alanındaki KPSS oturumundaki soruların sınav öncesinde bazı adaylara verildiği iddiasıyla kamuoyu ve muhalefetteki tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürece müdahale etti. Erdoğan, KPSS tartışmasında üçüncü günün (2 Ağustos gecesi) sonunda ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ü görevden aldı.

(ARŞİV)
İLGİLİ HABERLER

KPSS İddiaları: ÖSYM Başkanı Görevden Alındı

Resmi Gazete’de dün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınan Aygün yerine bugün Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy ÖSYM Başkanı olarak atandı.

Yeni ÖSYM Başkanı Ersoy, bugün görevindeki ilk açıklamasıyla Erdoğan'ın talimatıyla 31 Temmuz'da yapılan KPPS'nin iptal edildiğini duyurdu.

Ersoy, "6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022’de yapılacak KPSS oturumları ertelenmiştir. İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Yeni KPSS takvimi 17 Eylül'de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir. Ortaya çıkan eksiklik ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşıp, tedbirleri alarak ÖSYM'nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz" açıklaması yaptı.

Yıldız Yazıcıoğlu