Kraliçe Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

İngiltere Kraliçe 2. Elizabeth’e veda ederken, bugünkü resmi cenaze töreni dolayısıyla başkent Londra’da hayat durma noktasına geldi. Londra’da parlamentonun hemen yanındaki Westminster Kilisesi'nde yapılacak tören için yoğun güvenlik önlemleri alındı

Kraliçe Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

İngiltere Kraliçe 2. Elizabeth’e veda ederken, bugünkü resmi cenaze töreni dolayısıyla başkent Londra’da hayat durma noktasına geldi.

Londra’da parlamentonun hemen yanındaki Westminster Kilisesi'nde yapılacak tören için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Güvenliği sağlamak için polislere, askerler de destek veriyor.

Birleşik Krallık genelinden gelen yüzbinlerce insan Londra sokaklarını doldurmaya başladı.

Ülke genelinde resmi tatil ilan edilirken, okullar, işletmeler ve mağazaların çoğu kapatıldı.

2 bin kişi kapasiteli Westminster Kilisesindeki tören için yaklaşık 500 devlet ve hükümet başkanı davet edildi.

ABD Başkanı Joe Biden ve eşi dün törene katılmak için Londra’ya gelirken, Türkiye’yi ise törende Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor.


TSİ 13’te başlayacak törene Kraliyet ailesi mensupları ve Prens William’ın iki büyük çocuğu 9 yaşındaki Prens George ile 7 yaşındaki Prenses Charlotte’ın da katılması bekleniyor.

Tören öncesi Kral Charles yaptığı açıklamada, "Son 10 gün içinde, bu ülkeden ve dünyanın dört bir yanından aldığımız çok sayıda taziye ve destek mesajı beni ve eşimi derinden etkiledi" dedi.

Törenin ardından Kraliçe’nin naaşı Hyde Park yakınındaki Wellington Arch’a, ardından ise son aile töreni için Windsor’a götürülecek.

İngiltere kraliyet tahtında 70 yıl bulunan 96 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth 8 Eylül’de İskoçya’da hayatını kaybetmişti. Kraliçenin ölüm haberinin ardından naaşı İskoçya’dan Londra’ya getirilmiş ve insanlar günlerce son kez saygılarını sunmak için sırada bekledi.

Kraliçe tahtta bulunduğu süre boyunca ilki Winston Churchill ve sonuncusu Liz Truss olmak üzere toplam 15 İngiltere Başbakanı gördü.