Kral'la Tokalaştı Prens'le Yumrukla Selamlaştı

Başkan Joe Biden göreve geldiğinden bu yana ilk ziyaret için Suudi Arabistan’da. Vücut dili ve söylem açısından yakından izlenen ziyaretin başlangıcında Biden Veliaht Prens’le yumrukla selamlaştı, Kral Selman'la ise tokalaştı

Kral'la Tokalaştı Prens'le Yumrukla Selamlaştı

Başkan Joe Biden göreve geldiğinden bu yana ilk ziyaret için Suudi Arabistan’da. Vücut dili ve söylem açısından yakından izlenen ziyaretin başlangıcında Biden Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la yumrukla selamlaştı. Suudi basınında yayınlanan bir fotoğraftaysa Biden'ın Kral Selman'la tokalaştığı görüldü.

Başkan Biden Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Mekke Vilayeti Valisi Prens Halid el Faysal tarafından karşılandı.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili Başkan Biden’ın Muhammed bin Selman’la tokalaşıp tokalaşmayacağı sorusuna, “Beyaz Saray selamlaşmalara değil toplantılara odaklanıyor” yanıtını vermişti.

Biden'ın Prens Muhammed ile el sıkışırken fotoğrafının çekilmesini engellemek için Beyaz Saray yetkililerinin, Başkan'ın gezisi sırasında el sıkışma gibi doğrudan teması azaltma kararı aldığı ABD basınına yansımıştı.

Başkan Biden Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la yumrukla selamlaştı. Suudi Arabistan Kralı Selman’laysa tokalaştı.

Beyaz Saray COVID-19 riski sebebiyle İsrail ve Suudi Arabistan ziyaretinde tokalaşma gibi doğrudan teması azaltacağını belirtmişti.

Ancak Biden’ın Ortadoğu turunun İsrail ayağında sık sık tokalaştığı gözlemlenmişti.

Suudi Arabistan hava sahasını İsrail dahil tüm havayollarına açıyor

Biden’ın temasları öncesinde Suudi Arabistan İsrail dahil tüm havayollarına hava sahasını açacağını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden dün İsrail’de temaslarda bulunmuştu ve gündeminde İsrail’in Suudi Arabistan’la ilişkilerini normalleştirme çabaları da vardı.

Başkan Biden’ın Cidde ziyaretinin başladığı gün Suudi Arabistan İsrail’den ve İsrail’e uçuşlar dahil olmak üzere tüm havayollarına hava sahasını açacağını açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Biden’ın Suudi Arabistan’ın hava sahasını sivil havayollarına açma kararını memnunlukla karşıladığını söyledi.

Jake Sullivan yaptığı yazılı açıklamada kararın “daha entegre, istikrarlı ve güvenli bir Ortadoğu bölgesinin önünü açtığını ve bunun da ABD ve Amerikan halkının güvenliği ve refahıyla İsrail’in güvenlik ve refahı için hayati önem taşıdığını” belirtti.

“Suudi Arabistan’a daha kapsamlı bir amaç için gidiyorum”

Başkan Biden’ın Amerikan istihbaratının gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine doğrudan onay verdiği sonucuna varmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginliğe yol açan insan hakları konusunu da gündeme getirmesi bekleniyor.

Biden Suudi Arabistan’a gitmeden önce yaptığı açıklamada, “Kaşıkçı konusundaki görüşlerim çok açık. İnsan hakları konusunda hiçbir zaman sessiz kalmadım. Ancak Suudi Arabistan’a gitme nedenim daha kapsamlı. ABD’nin çıkarlarını teşvik etmek için ve bunu da geri adım atmakla hata ettiğimizi düşündüğüm Ortadoğu’daki nüfuzumuzda yeniden ağırlığımızı koyma fırsatını kullanacak şekilde yapmak için gidiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Başkan Biden bugüne kadar Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la görüşmeyi reddetmişti. Bugün yapılacak görüşmenin veliaht prensin tahta giden yolda meşruiyetini güçlendirebileceği yorumu yapılıyor.

Biden, İsrail'den doğrudan Suudi Arabistan'ın en büyük ikinci kenti Cidde'ye uçan ilk ABD Başkanı oldu.

Beyaz Saray bunun İsrail ve Suudi Arabistan ilişkilerinde sıcaklaşma için küçük bir sembol olduğu görüşünde. Her iki ülke de İran'ın füze programı ve bölgedeki vekil güçleri konusunda endişeli.

ABD Başkanı Suudi Arabistan ziyaretinde hem Riyad'ı petrol üretimini arttırmaya teşvik etmeye, hem de insan hakları ihlalleriyle suçlanan Veliaht Prens'i benimsiyor görünmeden iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya çalışacak.