''Köpekbalıkları ile Aynı Havuza Atlamayın''

Kripto para ile ilgili bir önyargıyı ortadan kaldırarak söze başlayalım.

''Köpekbalıkları ile Aynı Havuza Atlamayın''
Berlin- 
Kripto para ile ilgili bir önyargıyı ortadan kaldırarak söze başlayalım.
Banka hesabında 500.000 Doları olan ile kripto cüzdanında 500.000 $ olan insan aynı durumdadır.
Kripto borsasında var olan para ne kadar sanalsa,banka hesabındaki para o kadar sanaldır.
Zira dünya çapında banka hesaplarında var olan paranın,sadece binde birlik bir kısmı,fiziki banknotlar olarak rezervlerde bulunur.
Dünya halklarının tamamı,aynı anda bankadakı paralarını çekmeye karar verse,sahip olduğu 1000 Euro`nun sadece bir Euro'sunu alabilir. 
Geriye kalan 999 € sadece sanaldır ve ekran görüntüsünden ibarettir.
Kripto paraların bazılari ,hacklenmesi imkansız blok zincirlerinde milyonlarca bilgisayar hafızasına işlenmiş olduğu için,daha realdir.
Bedelleri ödenmiştir ve ödemeler blok zincirlerine kayıt edilmistir.
Bunu , yazının esas kısmı başlamadan evvel, belleklerimize ekleyelim.

Esasında kripto para ,insanogluna dayatılmak istenilen Blok Zinciri Teknolojisinin daha kolay kabul görmesi için ,belki 20 belki 30 yıl boyunca insanoğluna kolay yoldan para kazandirma enstrümanıdır.
Blok zinciri ,bilgisayar ve cep telefonlarindan oluşan bir ağdır ve bu ağ üzerinden işlem yapan her araç, bu zincirin bir halkasi olur. Blok zinciri içersinde yapilan her türlü al sat ,borçlanma gibi işlem, bu zincirin her halkasının, hafizasına yazılır. Dolayısıyla bu zincirden bir bilgiyi çalmak veya illegal eklenti yapmak için,bu zincirdeki her bilgisayari Hacklemek gerekecektir ki , henüz o seviyeye gelememis olan Nanobilgisayarlar hariç,bunu başarabilecek teknoloji zaten yok.
Blok zinciri hepimizin hayatını değistireçek.Ev,arsa,araba vb. gibi alım satımlarınızda artik notere ihtiyaç duymayacaksınız.

Siz mal varliklarınızı bir NFT olarak hazirlayacaksınız.NFT hakkında bilgi toplam cüzdanindaki para ile bu NFT`yi satin alacak.Ve bu NFT tapu niteligi tasiyacak.
Aynısı sanat eserleri icin de gecerli. Bir şarkı NFT olarak paketlenebilecek. Bilgi ve istihbaratlar da NFT bazında el değistirecek.
Non Fungible Token olarak ismi gecen bu kisaltma , zeki kontratlar prensibiyle,  bürokrasiyi azaltmayı hedefliyor.

Okurlarin merakla bekledigi "Para kazanma" kısmına gelmeden evvel , Kripto paranin makrosiyasi ve makroekonomik boyutuna değinmeliyiz.
Covid19 pandemisinden ötürü dünya bankalari , zaten altin ile her orantıyı kaybetmiş sayıda basılmış paralarina, taptaze paralar basilan banknotlarini ekleyip ,onlarin üzerinde enflasyon baskısı yarattılar. Bu baskıyı şimdilik suni bir şekilde kontrol edebiliyorlar. Ancak her sözü geçer ekonomistin hemfikir oldugu üzere, bu gerilim er yada gec kırılacak ve küresel buhran yaratacaktir. Bu ,paranin aşırı değer kaybetmesi ve nihayetinde hiperenflasyon olarak gerçekleşir.
Bu durumu tek merkezden gelen talimatlarla yaratmak mümkündür.
2008 yilindaki gayrimenkul krizinin ardindan bu merkeziyetci finans sisteminden kacmak icin, hic bir merkeze degil , yatirimcilarin kendisine bagli olan merkeziyetsiz finans sistemi, yani kripto para, hayata gecirilmistir.
Altın gibi en guvenilir yatırım araci bile , büyük bir altın damarının keşfedilmesiyle birlikte büyük değer kaybı yaşama ihtimaline sahipken , asla 21 milyon adetten daha fazla olmayacak olan Bitcoin, bu hususta deflasyonerdir.
Bitcoin`un yapisının deflasyoner , yani daima değer kazanmaya mahkum olduğunu en erken anlayanlar , en erken yatırım yapıp en iyi karları yapmiş oldular.

Peki sonrasinda ne oldu.?
Blockchain teknolojisinin toplumlar tarafindan kabulünün olumlu geliştiğini gören teknoloji canavarları , Altcoin denilen bir yan sanayi yarattılar.

Altcoinlar`in buyuk kısmı,ardında önemli bir sorunu cözen teknoloji yatan köklü projelerdi. Kücük bir bölümüyse Memecoin denilen, şaka Coinlerdi.
Bu gelenek bugüne kadar süregelmekte.Kazanç garanti eden bir metod ve algoritma , ne yazik ki yok. Ancak bazi seyleri doğru yaptığınızda zarar etmeniz de zor.

Kendi deneyimlerimden yola cikarak , kripto borsasina yatırım yapmak isteyen Newbee`lerle düşüncelerimi paylaşmak isterim.
Ancak bu beyanat , kesinlikle bağlayıcı veya yatırım tavsiyesi değildir.

1- Satin almak için en dogru zaman , kripto fiyatlarinin iyice düştüğü ,insanlarin daha fazla zarar etmemek için gönülsüz satiışlar yaptiığı ve hatta depresyonlara girdiği andir. Insanların kripto aleyhine yayınlar yaptığı ve beyanat verdiğı ortam, yükselişlerin yakın olduuunu müjdeler. En ucuzdan piyasaya girmek gerekir. Balina dedigimiz büyük yatırımcılar , tam olarak böyle yapiyor.

2- Satmak için en doğru zaman , fiyatların zirve yaptığı , herkesin fevkalade mutlu olduğu,bir daha kriptonun asla düşmeyeceğini sandiığı ve rehavetin kol gezdiği andır. Büyük düşüş artik yakındiı ve düşüş başlamadan, en tepeden satmak gerekir. 

3- Zamanlamayı dogru yapmak bile , kısa zamanda iyi kar yapma garantisi getirmez. Dibe vurmuş olan Coin , almanızın ardından daha da dibe inebilir. Buna Lower Low diyoruz. Bu yüzden bu ise ayırdığınız bütcenin bir bölümünü dolarda tutunuz. Eğer dibin dibini görürse , ucuzun da ucuzu fiyata , tekrar bir porsiyon satın alabilirsiniz. 

4- Bir profesyonelin dahi yanilabileceği 18.650 Coin`un oldugu bir alemde ,bir amatör olarak sizin , doğru projeye yatırım yapacağınızın garantisi ,hiç yoktur.
Doğru projeye girseniz dahi , piyasaların ne zaman yükseleceğine dair güvenilir bir gösterge yoktur. Şayet paranızı 100`e veya 1000`e katlamak gibi uçuk ama başarilabilir bir hedefiniz varsa , uzun yillar sabretmeniz de gerekebilir. Bu faktörlerden yola cikarak diyebilirim ki ,sadece kriptoda  bekletmekten rahatsız olmayacağınız meblağlar ile piyasaya girmelisiniz. Aksi takdirde düşüş piyasasında gerilim yaşayabilirsiniz. Sizi üzmeyecek rakamlarla girin.

5- Ne kadar para elde etmek istediğinizi ve bu uğurda ne kadar yatırım yapmak istediğinizi, önceden biliniz. Bunu bilmeniz, yaptiginiz yatirimi kaça katlamak istediğinizi bilmek anlamına gelir.
09.04.2022 tarihinin penceresinden baktiğimizda, benim şahsen gördügüm artis potansiyelini , assagıda maddeler halinde ayıracağim.

A) Parami 4 sene içinde 4`e katlamak istiyorum : Bütcenizin yarisini BITCOIN , yarısını ETHEREUM`a , ucuzdan almak suretiyle , yatırabilirsiniz.

B) Parami 10`a katlamak istiyorum : Mevcut Altcoin projeleri icersinde seçeceğiniz dogru Coin`i , uçuzdan almak suretiyle , portfolyonuza ekleyin.
Seçeceğiniz Coin`in , su anki Marketcap`i , 1 milyar Dolar ila 3 milyar dolar arası olması gerçekcidir ve bekleme sürenizi yine 4 sene civarinda tertiplemelisiniz.

C) Parami 100`e katlamak istiyorum : Yavaş yavaş kumar sayilabilecek stratosferlere yaklaşmaktasınız. Buraya yapacağınız yatırımı kaybetme riskiniz artıyor. Dikkatli olun! Coin`i ince eleyip seçmek , şimdi daha da önemli. Doğru Coin`u en ucuz oldugu fiyattan alıyorken , sahip oldugu Marketcap`in 15 Milyon Dolar ile 40 Milyon Dolar arasi olmasina dikkat edin. Burada bekleme süreniz 6 seneye kadar çikabilir. 

D) Parami 500 ile 5000 kat arttırmak istiyorum : Bu , yatiracağınız 1000 $ , basarili olmanız durumunda 500.000 $ ile 5.000.000 $ arasında bir yere varmiş olması anlamina gelir. Imkansız demeyin , pekala mümkün. Defalarca oldu. Takipçi Coin prensibini takip ederseniz , takip edecek projeyi erkenden yakalayabilirsiniz.
Örnekler Vereyim :

Bitcoin`u kaçıranlar içerisinde Litecoin`a erkenden girenler , paralarini 1000`e katladi.
Ethereum`u kacirip , Solanayi erken yakalayanlar , 2021 yilinda paralarini 200`e katladi. (Defi coşkusu)
Dogecoin`u kaçırıp, Shiba Inu`ya erken girenler , paralarini 10.000`e katladı. (Memecoin çoskusu)

Örnekler Çoğaltılabilinir.

Burada yapacağınız , yepyeni ve henüz reklamı (çoşku, Hype) yapılmamış bir branşta ,bu branşın daha küçük projelerine girmektir.
Metaverse , WEB3 , Privacy gibi branşlarda,  Marketcap`i  2 Milyon $ ile 10 Milyon $ arası olan iyi bir proje , önümüzdeki 6-8 yil arasinda size bu kazancı getirebilir.

6) Coin seçiminde doğru projeyi seçmeye dair bir garanti , yukarıda da yazdığım gibi, yoktur. Ancak olabildiğince doğru seçim yapabilmek icin dikkat edilmesi gereken hususlar :

A) Proje ,önümüzdeki 20 senede değişecek olan dünyada, mühim sorunları çözebilecek vizyona sahip mi ?

B) Projenin ardindaki tim , içinde bulunduğu projede işinin ehli sayilabilir mi ? Elemanlarin geçmişte bu hususta hangi deneyimleri ve akademik kalifikasyonlari var mı ?

C) Proje , hangi firmalarla ortak ? Ortak olduğu firmalar, bu projeye fayda sağlayabilecek know-how`a veya müşterek isbirliği yapma potansiyeline sahip mi, yoksa sadece büyük  isim oldugu icin mi ortakliga alindi ?

D) Proje`nin Twitter hesabında haftada en az 3 defa olmak üzere , paylaşım ve bilgilendirme yapılıyor  mu ? Projenin Roadmap (yol haritasi) yazili halde mevcut mu ? Bu yol haritasi kapsamında , gecmişte ilerleme katedilmis mi ? Edilmişse , büyük gecikmeler veya aksakliklar olmuş mu ?

E) Projenin , kac takipcisi var ? Tanınılırlık, bilinilirlik ve popularitesi hangi seviyede?


7) Ucuzdan alın ve bekletin. Günlük al sat yapmayın. Acemiyseniz mutlaka kaybedersiniz. Altın, petrol, döviz aliş verişlerinde deneyim sahibi bile olsanız , günlük al satlara girmeyin. Henüz sadece 2 trilyon $ döndüĞü bir borsada büyük para sahipleri kolay manipulasyon yapabiliyorlar.Günde 20% artiŞ veya kayIp , bu yatIrIm aracInda doğal ve sıradan.Günlük al satlarda sizi gaza getirip, pahalı satIn aldırıp, sonra piyasayı dibe gömmek için eğitilmiş ekonomi uzmanlari ve psikologlara karşi oynuyorsunuz. Köpekbalıkları ile ayni havuza atlamayın. Alın ve bekletin.Hepsi bu.
8) Yaşadığınız ülkenin kripto para üzerinde uyguladığı vergi yasasını iyi bilin. Almanya kapsamında yazmak gerekirse, fevkalade karlı bir ticaretin ardından kripto borsasından banka hesabınıza indirdiginiz yüklü bir miktar, henüz siz o paraya dokunmadan , bizzat bankanız tarafindan 40% kesintiye uğruyor ve bu kesinti direkt devlete gönderiliyor. Vergiden muafsa , devlet sizin banka hesabiniza geri gönderiyor. Hiçbir zararınıza ortak olmayan devlet , ettiginiz karın neredeyse yarısını alıyor. Hiç vergi vermeden paranin tamamina hükmetme metodlari da var. Bunlari araştırın.


9) Kendinize soğuk cüzdan denilen bir çeşit Kripto USB-Stick`i alın ve satın aldığınız Coinlari bu cihaza transfer edin. Blok zincirlerini Hacklemek zor olsa da, kripto borsalarinda soygun haberleri, bazen kulagığımıza geliyor. Soguk cüzdana (COLD LEDGER) geçtiğiniz Kriptolarınız , artık siz hariç kimsenin ulaşamayacağı bir emniyet seviyesine ulaşiyor. Size herhangi bir marka tavsiye etmek veya reklamını yapmak istemiyorum. Iyi bir soğuk cüzdan , 60-200 Euro arasi tutuyor. Piyasada en yaygın ve renomesi yüksek soğuk cüzdanlariı , okuyarak ve eleyerek bulabilirsiniz.


10) Bu kistaslari kendinize rehber edinmeniz , size 100%lük bir başarıyı garanti etmese bile , bir cok potansiyel hatadan sizi uzak tutacak ve dogru zamanda dogru hamleyi yapmanıza , katki sağlayabilecektir.

SON SÖZ :

Ben , bir labirent bulmacasını çözmenin en kolay yolunun, hedeften çikiş noktasina doğru geri geri gitmek oldugunu düşünen birisi olarak ,kafamizda kriptoya dair en mühim sorulari en esaslı cevaplama şeklinin,büyük resmi görmek  olduğuna inaniyorum. 
Yaratilmasi hedeflenen yeni dünya düzeninde ,herkesin denetlenebilir olmasi, en esas unsurdur.
Kripto para sistemi ,bugün olmasa da, en geç hukuki devlet düzenlemeleri geldikten sonra , hepimizi denetlenebilir hale getirecektir.
Bu şekilde sistemin, bakkaldan aldiğımız çikletten bile haberi olacaktır. Kakak işcilik dahil her korsan eylemin finansmanı engellenecek, vergi kaçakcılığı da azalacaktır. Böylesine sapık bir sistemi insanliğa kabul ettirebilmek için,insanların ağizlarina bal çalmak ve bazı erkencilere iyi paralar kazandırmak gerekecektir. Kripto zenginleri bu durumdan faydalanmışlardır ve bu Trend tahminimce 10-17 sene arasi daha sürecektir.
Devletler, hukuki düzenlemeleri getirdikten sonra şimdilik aşikare yatırım yapmayan yüksek finans ,tüm gücü ile kriptoya girecek,kriptoyu kendi müşterisine taşiyacak ve bugün kriptoyu eleştiren Medya , kripto reklamı yapacaktır. Bu kampanyaların sonucunda hem kurumsallar hem sıradan vatandaş kriptoya girecektir.
Cok kücük bir ihtimalde Amerikan Doları küresel ödeme birimi olma özelligini BITCOIN`a yitirirse, bugün 2 trilyon $ hacmi olan Kripto para , 190 Trilyon $ erişme potansiyeline sahiptir.
Yanliz şuda var , eğer devletler kendi kripto paralarını çıkarır,dünya halkları onları kabullenir ve kullanıma geçerse,bu  Bitcoin ve Altcoinların ideal ilerlemesini geciktirebilir. O zaman da Privacy Coinlar değer kazanır. Ama onu da başka bir zaman tartişmaya açalim.

Herkese basarılı yatırımlar dilerim.

Saygilarimla ,

Deneyimli kripto yatırımcısı Soner Demirci