“Küresel İstihdam Artışı Önemli Ölçüde Gerileyecek”

“Küresel İstihdam Artışı Önemli Ölçüde Gerileyecek”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Ukrayna savaşının neden olduğu ekonomik çalkantı ve sıkı para politikasının tüketim üzerindeki etkisinin de katkısıyla küresel istihdam artışının bu çeyrekte önemli ölçüde gerileyeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı örgüt, 2022'nin başlarında görülen küresel çalışma saatlerindeki toparlanmanın ikinci ve üçüncü çeyreklerde tersine döndüğüne dair şimdiden işaretler olduğunu söyledi.

Açıklamada, Temmuz-Eylül arasında, COVID pandemisi öncesi karşılaştırma düzeyi olarak kullanılan 2019'un dördüncü çeyreğine göre 40 milyon daha az tam zamanlı iş olduğu belirtildi.

ILO İş Dünyası raporunda, "Mevcut eğilimlere göre, küresel istihdam artışı 2022'nin dördüncü çeyreğinde önemli ölçüde gerileyecek" denildi.

İLGİLİ HABERLER

“Küresel Ekonomi Üzerinde Kara Bulutlar Dolaşıyor”

ILO, 2022'nin ortalarında çalışılan saat düzeyindeki gerilemeyi, halk sağlığı kısıtlamalarının yeniden getirilmesine ve Çin'deki işgücü piyasası aksaklıklarının yanı sıra Ukrayna savaşına ve bunun sonucunda enerji ve gıda ihracatındaki kesintilerden kaynaklanan enflasyon baskılarına bağladı.

Raporda ayrıca, aşırı politika sıkılaştırmasının "hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde iş ve gelirlerde aşırı hasara" yol açabileceği belirtildi.

ILO, yılın son aylarında azalan iş ilanları ve artan işsizlik konusunda da uyarıda bulundu. Rapora göre, boş kontenjan artışındaki keskin düşüşlerle birlikte gelişmiş ekonomilerde işgücü piyasasının önemli ölçüde sakinleştiğine dair şimdiden işaretler var.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva
İLGİLİ HABERLER

"Küresel Resesyon Riski Giderek Artıyor"

ILO Başkanı Gilbert Houngbo, en savunmasız kişileri ve işletmeleri desteklemeyi amaçlayan bir dizi politika çağrısında bulundu. Bunlar arasında, beklenmedik şirket karlarının istihdama veya gelir desteğine yönlendirilmesi de yer alıyor.

Houngbo, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, "Sosyal paketlere duyulan ihtiyaç ve enflasyonla mücadele için, parasal sıkılaştırmanın gerçekten sosyal önlemlerle iç içe geçmesinin sağlanması gerektiği konusunda yeterince ısrar edemeyiz" dedi.