Kuzey Koreli Kayıp Diplomatın Sığınma Başvurusu Yaptığı İddia Edildi

Kuzey Kore'nin İtalya Büyükelçiliği görevini vekaleten yürüten ve Kasım ayından bu yana kendisinden haber alınamayan Jo Song Gil'in ailesiyle birlikte batılı bir ülkeye sığınma başvurusunda bulunduğu iddia edildi

 Kuzey Koreli Kayıp Diplomatın Sığınma Başvurusu Yaptığı İddia Edildi

MEDYABERLİN -Kuzey Kore, İtalya Büyükelçiliği görevini vekaletn yürüten bir diplomatın sığınma başvurusunda bulunduğu iddia edildi. İddayı gündeme Güney Koreli bir parlamenter taşıdı.

Kuzey Koreli diplomat Jo Song Gil, Kasım ayında eşi ve çocuklarıyla birlikte elçilikten ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Güney Koreli bir parlamenterin Ulusal İstihbarat Servisi’ne verdiği bu bilgi ülkedeki JoongAng Ilbo gazetesinde yayınlandı.

Gazete haberinde 48 yaşındaki Kuzey Koreli diplomatın bilinmeyen bir batılı ülkeye sığınma başvurusunda bulunduğunu ,İtalya hükümeti tarafından da koruma altında tutulduğunu yazdı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un da konuyla ilgili olarak gazetecilere “Elçilik binasından ayrıldılar ve kayboldular” dedi ancak başka bir bilgi paylaşmadı.

Eğer Jo’nun da sığınma başvurunda bulunduğu doğrulanırsa bir Kuzey Koreli diplomat daha baskıcı rejimden kaçanlar listesine dahil olmuş olacak.

Son olarak Ağustos 2016’da da İngiltere Büyükelçi vekilliği yapmış olan Thae Yong Ho’da Güney Kore’ye kaçmıştı.

Jo da Ekim 2017’den bu yana Kuzey Kore’nin vekaleten İtalya Büyükelçiliği görevini yürütüyordu.

Konuya ilişkin olarak İtalya’dan da henüz bir açıklama yapılmadı.

VOA