Lensa AI ve Yapay Zeka Resimlerinin Tartışmalı Tarafları

Aralık ayında başta Instagram tüm sosyal medya hesapları, sıradan kullanıcıların ve ünlülerin yapay zeka tarafından oluşturulmuş portreleriyle dolup taşıyor. VOA Türkçe, son dönemde milyonlarca kişinin indirerek ödeme yaptığı uygulama ile ilgili bilinenleri ve sorun yaratan konuları derledi

Lensa AI ve Yapay Zeka Resimlerinin Tartışmalı Tarafları

Aralık ayında başta Instagram tüm sosyal medya hesapları, sıradan kullanıcıların ve ünlülerin yapay zeka tarafından oluşturulmuş portreleriyle dolup taşıyor.

Arkasında Lensa AI isimli bir telefon uygulaması var. Kısa sürede Apple uygulama mağazasındaki en popüler fotoğraf uygulaması haline gelen Lensa AI son dönemde milyonlarca kişi tarafından indirildi.

Ancak portrelerin, profesyonel sanatçılar açısından etkileri ve cinsel istismar riski ile ilgili endişeler gündemde.

Bazı kullanıcıların endişesi ise farklı.

Fotoğrafların kendilerini doğru bir şekilde tasvir etmediğini düşünüyor, yapay zekanın oluşturduğu görüntülerde ırkçı ve cinsiyetçi stereotipler kullandığını öne sürüyorlar.

VOA Türkçe, uygulama ile ilgili bilinenleri ve sorun yaratan konuları derledi.

Yapay Zeka "portrecisi" Lensa AI kime ait?

Uygulamanın sahibi, merkezi California’da bulunan ve fotoğrafları çeşitli sanatsal tarzlarda çoğaltmak için yapay zeka kullanan Prisma uygulamasını da yapan Prisma Labs.

LinkedIn profillerine göre hem Prisma Labs CEO'su Andrey Usoltsev hem de kurucu ortak Aleksey Moiseenkov daha önce Rusya’nın teknoloji devi Yandex'te çalışıyordu.

Prisma Labs firmasının uygulaması Lensa AI, standart fotoğraf rötuşlama özellikleriyle 2018’den beri piyasada. Ancak Kasım ayı sonunda "sihirli avatarlar" özelliğinin lansmanının ardından dünya çapındaki indirilme sayısı hızla arttı.

Lensa AI nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar fotoğraf uygulamasına 10 ila 20 kadar kendi fotoğraflarını yüklüyor. Belli bir hizmet ücreti ödendikten sonra, uygulama farklı stil ve renklerde onlarca "sanatsal portre" üretiyor ve kendinizi bir model hatta yıldız gibi hissetmenizi sağlıyor.

Lensa, internetten toplanan milyarlarca görüntü ve metin kombinasyonu üzerinde eğitilen Stable Diffusion adlı ücretsiz bir yapay zeka modeline dayanıyor. Fotoğraflarınızı yüklediğinizde, uygulama bunları bulut depolama alanına gönderiyor ve sadece sizin için kişiselleştirilmiş modeli oluşturuyor. Daha sonra bu model size benzeyen yeni resimler üretiyor.

Uygulama aboneliği yıllık 35,99 dolar, avatar paketleri için 3 ila 12 dolar arasında ek ücret alınıyor.