Maymun Çiçeği Konusunda Küresel Acil Durum İlanı

Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği salgınıyla ilgili olarak küresel acil durum ilan etti. Salgın süratle yayıldığını ve küresel acil durum ilan etme seviyesine gelindiğini Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus açıkladı

Maymun Çiçeği Konusunda Küresel Acil Durum İlanı
Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus

Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği salgınıyla ilgili olarak küresel acil durum ilan etti. Salgın süratle yayıldığını ve küresel acil durum ilan etme seviyesine gelindiğini Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün maymun çiçeği salgınıyla ilgili küresel acil durum ilan etmesi, salgınla ilgili olarak uluslararası önlemlerin alınması, gerekli fonların kullanıma açılması ve aşı ve tedaviler geliştirilmesi konusunda ortak çabaların sarf edilmesi anlamına geliyor.

Konuyla ilgili Reuters haber ajansına bilgi veren kaynaklar, Perşembe günü konuya ilişkin olarak yapılan toplantıda heyet üyelerinin, acil durum ilan edilmesi konusunda fikir ayrılıkları yaşadıklarını ancak Genel Sekreter Ghebreyesus’un son kararı verdiğini belirtti.

Ghebreyesus da konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında komisyon üyelerinden 9’unun acil durum ilan edilmesi fikrine karşı çıktıklarını 6 üyenin onay verdiğini dolayısıyla aslen tam bir konsensüs sağlanmadığını ifade etti.

Genel Sekreter’in genel olarak heyetin kararlarını uyguladığı ancak bu kez, vaka sayılarının artması ve aşı ve tedavi konusundaki eksiklikler nedeniyle endişe duyduğu ve bu yönde bir adım attığı belirtiliyor. Ghebreyesus, COVID-19 salgını konusunda adım atmakta geç kalmakla eleştirilmişti.

Bir süredir dünya genelinde etkili olmaya başlayan maymun çiçeği hastalığına bugüne dek 16 binden fazla kişi yakalandı. Hastalık nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti. Salgın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 75’ten fazla ülkeye yayıldı.

Türkiye'de de görüldü

Virüsün özellikle yakın ilişki ve temas sayesinde yayıldığına dikkat çekiliyor. Hastalığın şu ana kadar özellikle eşcinsel ilişki yaşayan erkeklerde görüldüğü belirtiliyor.

Cuma günü ABD tarafından yapılan açıklamada, hastalığı iki küçük çocukta da tespit edildiği duyuruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından açıklama yaparak Türkiye’de de maymun çiçeği vakası tespit edildiğini duyurmuştu.