Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Yükseltti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2'den yüzde 42,8'e yükseltti

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Yükseltti
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2'den yüzde 42,8'e yükselttiklerini bildirdi.

Kavcıoğlu Merkez Bankasında düzenlenen "Enflasyon Raporu 2022-II Bilgilendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, enflasyonun kademeli olarak azalacağını ve hedeflere yakınsayacağını öngördüklerini ifade etti.

Kavcıoğlu, enflasyon tahminlerini paylaşarak, "Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 yılı sonunda yüzde 42,8, 2023 yıl sonunda yüzde 12,9 ve 2024 yıl sonunda ise yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir. Böylece 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2'den yüzde 42,8'e yükselttik” diye konuştu.

Ocak-Nisan döneminde bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiklerini kaydeden Kavcıoğlu, orta vadeli tahminler üretilirken iktisadi görünümü esas aldıklarını dile getirerek, ithalat fiyatları, gıda fiyatları, küresel büyüme ve maliye politikası gibi dışsal unsurlar için varsayımları gözden geçirdiklerini ve güncellediklerini ifade etti.

500 TL ve 5 TL iddiasına yalanlama

Sıcak çatışma ortamına dönüşen Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğin etkisiyle uluslararası emtia fiyatlarının geçen rapor dönemine göre belirgin bir şekilde yükseldiğine dikkati çeken Kavcıoğlu, yılın ilk çeyreğinde elektrik ve doğal gaz fiyatlarında yüksek artışlar görüldüğünü ifade etti.

Ham petrol fiyatlarına ilişkin varsayımları da güncellediklerini dile getiren Kavcıoğlu, "Ham petrol fiyatlarına ilişkin varsayımlarımızı 2022 yılında ortalama 102,2, 2023 yılında ise ortalama 93,9 doları olarak güncelledik" dedi.

Bu arada Kavcıoğlu, “500 TL banknot ile 5 TL madeni para basımı hazırlığı olduğu” iddialarını yalanlayarak,” Böyle bir hazırlığımız yok. Bu iddiaların ciddiye alınacak bir tarafı yok” dedi.