Merkez Bankası’ndan Yılın Son Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yılın son faiz kararını açıklayarak, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9’da sabit tutulmasına karar verdi

Merkez Bankası’ndan Yılın Son Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yılın son faiz kararını açıklayarak, politika faizinin yüzde 9’da sabit tutulmasına karar verdi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan PPK’nın, “politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği” kaydedildi.

“Jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyona dair endişelerin devam ettiğinin vurgulandığı” TCMB açıklamasında şöyle denildi:

“Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da, uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürmektedir. Ayrıca finansal piyasalar, artan durgunluk risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaya başlamıştır.”

Zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlama eğiliminin sürdüğünün belirtildiği açıklamada, “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Merkez Bankası geçen ay, faizi yüzde 9’a çekerek, indirimlere son verdiğini açıklamıştı.

Para Politikası Kurulu, bu yılın ilk 7 ayında politika faizini değiştirmemiş, Ağustos ayından itibaren ise toplam 500 baz puanlık bir indirim yapmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “faizin tek haneye düşürülmesi gerektiği” talebini yerine getirmişti.

Türkiye’de hükümet yüksek enflasyona rağmen, düşük faiz politikasına devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayında yıllık enflasyonu yüzde 84,39, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yıllık enflasyonu yüzde 170,70 olarak açıklamıştı.