Metaverse nedir?

Mark Zuckerberg’in şirketi Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirdiğini açıklamasıyla birlikte gündem olan bir kavram var: metaverse.

Metaverse nedir?

Öncelikle kavramı oluşturan sözcüklere bakalım,kavram ne anlama geliyor ?

Metaverse, meta ve universe sözcüklerinin birleşmesinden ortaya çıkıyor. Meta öte, universe ise evren demek. Yani “evren ötesi” karşılığını buluyor.. Metaverse’ü çoğumuz yeni duysak da aslında sözcük ilk defa 1992’de Neal Stephenson'ın yazdığı bir bilimkurgu romanı olan Snow Cash’te geçiyor.

Kitaptaki ana karakter bir avatar aracılığı ile sanal bir dünyada hareket ediyor. Sözcük ilk defa bu kitapta kullanılsa da “sanal dünya” fikri daha da geçmişe gidiyor. İlk defa William Gibson tarafından yazılan ve bilimkurgu türünün en önemlilerinden kabul edilen “Neuromancer” kitabında “cyberspace (sanal alem)” olarak bu fikir karşımıza çıkıyor.

Metaverse nedir?

Metaverse, yeni ve geliştirilmiş bir sanal gerçeklik teknolojisi. İnternetin üç boyutlu hali olarak da düşünülebilir. Şu anda sanal gerçeklik çoğunlukla oyun dünyasında kullanılan bir teknoloji fakat metaverse bundan daha fazlasını vadediyor. Bu yeni sanal dünyada tıpkı gerçek hayattaki gibi iş, toplu etkinlikler, alışveriş gibi farklı aktiviteler yapılabilecek.

Metaverse’ün başka bir sıradışı yanı ise kurgulanan yeni evrenlerin aynı zamanda fantastik ögeler de içerebilecek olması. Yani bir bilgisayar oyununu bugüne kadar ekrandan oynaken bu sefer, kendi yarattığınız bir avatar ile farklı evrenlerde üç boyutlu gezebileceksiniz. Aslında bazı oyun şirketleri şu anda da bu uygulamaya belli ölçüde geçmiş durumda. Örneğin bu sene dünyaca ünlü rapçi Travis Scott sanal bir konser verdi ve konserde bir avatar olarak dinleyicilerin karşısına çıktı.

Metaverse kimilerine göre internetin geleceği. Hayatımızda bir süredir var olan bilgisayar teknolojileri (oyunlarda kullanılan VR teknolojileri), kripto para birimlerinft’ler bu sürecin hızlanmasını da sağladı. Ama tabii binlerce, milyonlarca insanın dahil olabildiği sanal bir evren için internet hızının da çok önemli olduğu vurgulanıyor. Bunun için de şu anda 5G teknolojisi ne de yatırımlar yapılmaktadır.