Montrö Sözleşmesi’nin 19. Maddesi Nasıl Yorumlanıyor?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Montrö Sözleşmesi’nin 19. maddesine atıfta bulunması Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’nin kendisine verdiği hakkı kullanarak Boğazları savaş gemilerine kapatıp kapatamayacağını gündeme getirdi. VOA Türkçe’ye konuşan uzmanlar konuyla ilgili değerlendirmede bulundu

Montrö Sözleşmesi’nin 19. Maddesi Nasıl Yorumlanıyor?

Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’nin 19. 20. ve 21. maddelerinin kendisine verdiği hakkı kullanarak Boğazları Rus ve Ukrayna gemilerine kapatabilir mi? Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı başladığı günden beri üzerinde en çok durulan sorulardan biri buydu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu hakkını kullanmak bir yana Boğazları Rus donanmasına ait gemilerin geçişi sınırlandırabilmek için öncelikle Ukrayna’da yaşananları bir ‘‘savaş’’ olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, uzmanların Ukrayna’daki durumun savaş olup olmadığını incelediğinin altını çizdi.

İbrahim Kalın’dan ‘‘haksız ve hukuksuz savaş’’ çıkışı

Bu açıklamadan iki gün sonra Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ilk kez savaş kelimesini kullandı.

Kalın kendi sosyal medya hesabından İngilizce yaptığı paylaşımda,
‘‘Ukrayna savaşının dördüncü gününde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus saldırılarının bir an önce durdurulması ve ateşkes müzakerelerinin başlatılması çağrısını yineliyoruz. Ukrayna halkına yardım etmek ve bu haksız ve hukuksuz savaşta akan kana son vermek için çabalarımızı sürdüreceğiz’’ ifadelerini kullandı.