"Müttefiklerimiz Suriye'de Terör Örgütlerine Desteği Sonlandırmalı"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bükreş'te yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Amerika başta olmak üzere bazı müttefiklerin Suriye'deki terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada. Bu tür destekleri sonlandırmaları gerektiğini söylüyoruz" dedi

"Müttefiklerimiz Suriye'de Terör Örgütlerine Desteği Sonlandırmalı"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Amerika başta olmak üzere bazı müttefiklerin Suriye'deki terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada. Bu tür destekleri sonlandırmaları gerektiğini söylüyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, "Terörle mücadelemizde dikkat ediyorsanız, 'evet Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlama, terörle mücadele etme hakkı var ama' diyerek hemen uluslararası hukuk, yok işte siviller, yok işte başka şeyler, 'havadan vurun da işte karadan girmeyin' gibi Türkiye'yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Yine ikili görüşmelerde de bazı muhataplarım bunları dile getirdiği zaman, biz tabii gerekli cevapları verdik" diye konuştu.

Türkiye’nin müttefiklerinden destek beklediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Teröristleri savunacak ya da teröristleri mağdur göstermeye çalışan açıklamalar duymak istemediğimizi söyledik" dedi.

"Gölge etmesinler yeter diyeceğiz" ifadesinin kullanan Bakan Çavuşoğlu, "Ayaküstü Blinken ile yaptığımız görüşmede son İstanbul'daki terör saldırısının sorumlusu, yakalanan terörist ve yine sözde SDF, onu, tamamen farklı göstermeye çalışıyorlardı, intikam açıklamalarından sonra, okullar ve sivilleri hedef alan terör saldırıları dahil onları da söyleyerek, 'Maalesef bunları sizin verdiğiniz desteklerle yapıyor' dedik. Bu desteklerin bir kere sona ermesi lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa'ya da atıfta bulunarak, "Bir taraftan dayanışma açıklamaları yapıyorlar, bu metin müzakere edilirken Fransa’nın Türkiye ile dayanışma kelimelerine karşı çıktığını biliyoruz, bir ülke karşı çıktı sadece, onlar da katılmak zorunda kaldı, diğer tüm müttefikler Türkiye’nin yanında yer aldı" diye konuştu.

"Somut adım görmediğimizi söyledik"

Çavuşoğlu, NATO'ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya ve İsveç'in dışişleri bakanlarıyla dün Bükreş'te yapılan üçlü toplantının, Stockholm'de yapılan Üçlü Daimi Komite toplantısının takibi şeklinde olduğu bilgisini verdi.

İsveç'teki yeni hükümetin öncekine oranla terörle mücadele konusunda daha kararlı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Henüz suçluların iadesi gibi, terör varlıklarının dondurulması gibi ve ülkedeki terör faaliyetleri devam ediyor, bunların sonlandırılması gibi konularda somut adım görmediğimizi söyledik. Yasalarda değişiklikler yaptılar, anayasa değişikliği yaptılar, bunların hepsi olumlu adım ama bunların uygulamasını da görmemiz lazım ki bazı yasalar yeni yılla birlikte yürürlüğe girecek. Bunların da bu şekilde uygulanması... Ama NATO üyeliğinden bağımsız olarak yeni hükümetin terörle mücadelede daha samimi olduğunu görüyoruz. Ayrıca Türkiye'de meydana gelen terör saldırılarından sonra bazı müttefiklerden daha güçlü açıklamalar da yaptı. Açıklamalar güzel, kararlılık güzel ama somut adımları görmemiz lazım. Bunları da açık açık konuştuk ve bundan sonra da birlikte bu doğrultuda çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldık."