Myanmar'da ABD'li Gazeteciye 11 Yıl Hapis Cezası

Ordu yönetimindeki Myanmar’da bir mahkeme, Amerikalı gazeteci Danny Fenster'ın 11 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. ABD yönetimi, gazetecinin uygunsuz şekilde gözaltında tutulduğunu kaydediyor ve serbest bırakılması gerektiği çağrısında bulunuyordu

Myanmar'da ABD'li Gazeteciye 11 Yıl Hapis Cezası

Ordu yönetimindeki Myanmar’da bir mahkeme, Amerikalı gazeteci Danny Fenster'ın 11 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. ABD yönetimi, gazetecinin uygunsuz şekilde gözaltında tutulduğunu kaydediyor ve serbest bırakılması gerektiği çağrısında bulunuyordu.

Frontier Myanmar isimli internet haber portalının yöneticisi olan Fenster, 37 yaşında. Fenster, göçmenlik yasasını ihlal etmek ve yasa dışı dernek faaliyetlerinde bulunmakla suçlanıyordu. Amerikalı gazeteci 1 Şubat tarihinde askeri darbenin olduğu Myanmar’da o tarihten bu yana tutuklanan ilk Batılı gazeteci oldu.

Frontier Myanmar Genel Yayın Yönetmeni Thomas Kean, yaptığı açıklamada, Fenster’in tutuklanmasını eleştirdi ve suçlamaların temelsiz olduğunu söyledi.

Fenster, Mayıs ayında Myanmar’dan ayrılmaya çalışırken gözaltına alınmış ve hakkındaki mahkeme süreci başlatılmıştı. Fenster’in gözaltına alındığı tarihten itibaren tutulduğu Insein Hapishanesi özellikle işkence iddialarıyla gündeme gelen bir cezaevi olarak biliniyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya Direktör Yardımcısı Phil Robertson da yaptığı açıklamada, Fenster hakkında verilen mahkumiyet kararının ABD ve medya açısından bir uyarı mesajı anlamına geldiğini söyledi.

Robertson, “Cuntanın aldığı bu zalim karar, Myanmar’daki tüm gazetecileri şoke etme ve yabancı bir gazeteciyi bu şekilde cezalandırarak gözdağı verme amacı taşımaktadır” değerlendirmesini yaptı.

ABD yönetimi bir süredir Myanmar'a Fenster’in serbest bırakılması için çağrıda bulunuyordu. ABD’nin Myanmar elçiliği de henüz konuya ilişkin bir açıklama ya da yorum yapmadı.

Myanmar’da darbeyle birlikte başlayan protesto eylemleri ve sokak gösterilerinde bugüne kadar bin 200’den fazla kişi hayatını kaybetti.