NSU Irkçı Cinayetleri 10. Yılında Aydınlatılmaması Eleştiriliyor

Almanya’da 2000-2007 yıllarında 8’i Türk, 10 kişinin öldürülmesinin arkasında aşırı sağcı NSU terör örgütünün olduğunun ortaya çıkmasının üzerinden 10 yıl geçmesine karşın cinayetlerin tam olarak aydınlatılamaması kamuoyunda eleştiriliyor.

NSU Irkçı Cinayetleri 10. Yılında  Aydınlatılmaması Eleştiriliyor
Berlin

Almanya’da aşırı sağla mücadele kapsamında Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün ortaya çıkmasının ve ırkçı cinayetlerin işlenmesinin üzerinden 10 yıl geçti

Cinayetlerin ortaya çıkana kadar verilen süsler olayın vehametini ve derinliğini mahkeme sonuçlarına kadar devam ettirdi.Almanya'daki Türk toplumu gelinen noktadan ortaya çıkan sonuçlara kuşku ve hayal kırıklığı ile baktı.10.yılda başta Berlin Büyükelçiliği ,Türkiye kökenli Alman Milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri  eleştiri ve duygularını  sosyal ağlarda kamuoyuna duyurdular.

Berlin Büyük elçiliği Türkçe-Almanca açıklamasında ;''

Büyükelçilikden yapılan açıklamada özellikle NSU Irkçı cinayet örgütünün ortaya çıkışını  ve elde edilen neticelerle cinayetlerin tüm sorumlularının ortaya çıkarılmasının ,adalete teslimiyle kamu vicdanının rahatlamasına vesile olacağını bildirildi.

Ayrıca Alman vekil  Canan Bayram  Twitter hesabından yaptığı yayınla kurbanları isimlerini anarak  ''NAZİ-TERÖR'' tanımlamasını yaptı.

NSU Watch olarak 2013’te başlayan ve 2018’de sona eren NSU davasının her duruşmasına katıldıklarını ve burada yaşananları ve söylenenleri yazarak internete koyduklarını ifade eden Keller, sivil toplumun da bu olayların aydınlatılmasına yardım edebileceğini kaydetti.

Keller, arşivlerde sağ terörle ilgili henüz keşfedilmemiş pek çok bilginin bulunduğunu, 1945'ten bu yana çeşitli saldırıların anılarına sahip olanlarla temasa geçilmesi gerektiğini belirterek “Aynı zamanda sivil toplum, yetkililer ve politikacılar üzerinde baskı kurmak zorunda." ifadesini kullandı.

Politikacıların ve resmi dairelerin verdikleri sözlerini tutmadıklarının son 10 yılda görüldüğünü aktaran Keller, “NSU'yu net bir şekilde kendi başlarına aydınlatmaya yönelik hazırlık yok. Bu nedenle, burada değişim için toplumun baskısı önemli. Ne zaman toplumdan baskı gelse aydınlatma ilerleme kaydetti. Bir şeyler de değişti. İşte bundan dolayı toplum baskısı, NSU örgütünü ve cinayetlerini aydınlatmanın anahtarıdır.” dedi.

NSU davasının da aydınlatmaya katkı sağlamadığını ifade eden Keller, Federal Savcılığın NSU ağına ve devletin başarısızlığına bakmadan sadece 3 kişiye odaklandığını söyledi.

Keller, “Biz bunun böyle olmadığını biliyoruz. Federal Savcılık aydınlatmayı sağlayamadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Türk Toplumu

Almanya Türk Toplumu TGD ve Mercator  vakfı ile ortaklaşa yaptıkları online konferansla 10yıl sonra NSU  ırkcı cinayetlerini  tüm yönleri ile konuşuldu.

İnternet canlı yayın yolu ile yapılan toplantıya çok sayıda konuk ve Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen konuşmacı olarak davet edildi.

İlgili Haber

EkşiHaber