"O Çocukları Birer Kobay Olarak O Deneysel Tedavinin Parçası Olarak Kullanıyorsunuz "

Aile ve sosyal politikalar Bakanı Derya Yanık Berlin Büyükelçiliğinde yaptığı basın toplantısında "Türkiye cumhuriyeti devleti olarak gerek Türkiye’de gerek dünyadaki tıp otoritelerin onayladığı bütün tedavi yöntemlerini Türkiye’de sosyal güvenlik karşılıyor

Berlin-

Aile ve sosyal politikalar Bakanı Derya Yanık Berlin Büyükelçiliğinde yaptığı basın toplantısında "Türkiye cumhuriyeti devleti olarak gerek Türkiye’de gerek dünyadaki tıp otoritelerin onayladığı bütün tedavi yöntemlerini Türkiye’de sosyal güvenlik karşılıyor.SMA dahil..

Fakat bu SMA ile alakalı kampanyalar dediğiniz milyon liralar vs. tedavilerin hepsi deneysel..Hiçbirisi tıp otoriteleri ilgili kurumlar tarafından onaylanmış ve literatüre resmi uygulanacak yöntem olarak girmiş yöntemler değil..

Bir anlamda bazıları  tedaviye karşılık vermiş olabilir bazı çocuklarda uygulandığında tedavi edici olmuş olabilir bilmiyorum. Ama pek çoğu tamamen umut tacirliği ve Türkiye’de o kampanyalarda toplanan paraların bir kısmını da nasıl istismar edildiğini ben yakından biliyorum.

Bir kısmı çünkü bizim meslektaşlarım çocukları , bizde barolar da şurada burada paralar toplandı. Dolayısıyla bakın biz kanser hastası çok ağır kanser tedavilerini karşılıyoruz. Türkiye’de milyonlarca Lira. Hiç devlet bugüne kadar ya bir dakika ben şu kadarını verdim, bunu vermem demedi ,demez de.

Onaylanmış bütün SMA da da Dünya tıp otoritelerinin kabul etti bütün ödemeleri Sosyal güvenlik kurumumuz yapıyor. Ama bu onaylanmamış şimdi şunu yapıyorlar çok net söylüyorum arkadaşlar, bakın aramızda da gazeteciler var bununda farkındayım onaylanmamış çocukların hem dünya kadar parasını ailelerin kampanyalar işte büyük umut şeyleri altında alıyorsunuz.O  çocukları birer kobay olarak o deneysel tedavinin parçası olarak kullanıyorsunuz. Hem de parayı ailelerden çıkarıyorsunuz. Yapılan şey budur.

Türkiye cumhuriyeti hiçbir çocuğun ölümüne göz yummaz.Hele Ak parti iktidarları sağlıkta yaptığımız çalışmaların çerçevesi belli bugüne kadar hangi tedavileri ne kadar büyük tedavileri sosyal güvenliğin kapsamını aldığımız belli ama bir şey alınmıyorsa emin olun onun arkasında başka bir şey var ben görüyorum.

Yani kalp dayanmaz zaten onun için yapıyorlar.Yavrucaklarını fotoğraflarını videolarını koyuyorlar sosyal medyaya, haydi buyrun kampanya milyonlarca lira kim alıyor?

Hangi deneysel tadı kaç tanesinin tedavi olduğunu gördünüz? Şunu sorun ya Allah aşkına !

Sorun bu kadar kampanya yapıldı.Bu çocukların paralar toplandı. Kaçı tedavi oldu ?Sonuç nedir? Diye bir sorun, O kampanyayı düzenleyenlere, yok yok ... " dedi.

İlgili Haber

Videographer : Bedii Selvi
Journalist: Mustafa Ekşi