“Odesa Saldırısı Tahıl Anlaşmasını Etkilememeli”

Myanmar’da “terör eylemleri yapmaya yardım etmekle” suçlanan dört demokrasi aktivisti idam edildi. Bu yıl kapalı yapılan duruşmalar sonucu idam cezasına çarptırılan 4 kişi, geçen yıl darbeyle göreve gelen orduya muhalif milislere yardım etmekle suçlanıyordu

“Odesa Saldırısı Tahıl Anlaşmasını Etkilememeli”
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov

Kremlin Sözcüsü Dimtri Peskov, Rusya’nın Ukrayna’nın Odesa limanına yönelik füze saldırısının geçen hafta Türkiye'de varılan tahıl anlaşmasını etkilememesi gerektiğini söyledi.

Peskov ayrıca, anlaşmanın işleyebilmesi için Birleşmiş Milletler'in (BM) Rusya'nın ihracatı üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasını güvence altına alması gerektiğini dile getirdi.

Rusya'nın haftasonu Odesa Limanı'na yönelik füze saldırısıyla Ukrayna’nın askeri altyapısını hedef aldığını savunan Peskov, "Bu saldırılar sadece askeri altyapı ile bağlantılıdır. Tahıl ihracatı için kullanılan altyapı ile hiçbir şekilde ilgili değildir. Bu durum sevkiyatların başlamasını etkilememelidir ve etkilemeyecektir" dedi.

"BM dolaylı kısıtlamaları kaldırsın"

Peskov açıklamasında ayrıca, "BM, Rus tahıl ve gübre sevkiyatlarına karşı uygulanan dolaylı kısıtlamalar konusunda üzerine düşeni yapmalıdır" ifadelerini kullandı.

Peskov, "Doğrudan kısıtlamalar yok, ancak uluslararası pazarlar ve özellikle de açlığın hissedilir hale gelmeye başladığı bölgeler için hayati önem taşıyan bu sevkiyatları tam olarak yerine getirmemize izin vermeyen dolaylı kısıtlamalar mevcut” diye konuştu.

Kremlin, anlaşmada belirtilen mekanizmalar işlemeye başlayana kadar anlaşmanın başarılı olup olmayacağını söylemenin erken olacağını bildirdi.

Odesa saldırısı soru işareti yarattı

Odesa'daki saldırı, anlaşmanın devam edip etmeyeceği ya da tüm tarafların İstanbul'da varılan anlaşmalara uyup uymayacağı konusunda soru işaretleri yaratmıştı.

Ukrayna'nın tahıl ihracatı, Rusya'nın "özel askeri operasyon" adı altında on binlerce askerini Ukrayna'ya gönderdiği 24 Şubat'tan bu yana durmuş durumda.

Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in aracılık ettiği anlaşmanın bir parçası olarak, BM ve Rusya geçen hafta, BM'nin Rus gübre ve diğer ürünlerinin küresel pazarlara engelsiz erişimini kolaylaştırmayı taahhüt eden bir mutabakat zaptı imzalamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken
İLGİLİ HABERLER

ABD'den Rusya'ya Odesa Saldırısı Tepkisi