Putin Kısmi Seferberlik İlan Etti: "Halkımızı Korumak İçin Tüm Araçları Kullanırız"

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, kısmi seferberlik ilan etti. Rusya’nın elinde Batı’nın tehditlerine cevap verecek çok sayıda silahı olduğunu dile getiren Putin, “ Ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edilirse, halkımızı korumak için mevcut tüm araçları kullanırız, bu bir blöf değildir" dedi

Putin Kısmi Seferberlik İlan Etti: "Halkımızı Korumak İçin Tüm Araçları Kullanırız"

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, kısmi seferberlik ilan etti.

Bugün başlayan kısmi seferberlik kapsamında Putin, yedek askerlerin, daha önce orduda hizmet vermiş kişilerle, askeri deneyime sahip kişilerin askere çağrılacağını açıkladı.

Putin televizyondan yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, Batı'yı Rusya'ya karşı nükleer şantaj yapmakla da suçladı.

Rusya’nın elinde Batı’nın tehditlerine cevap verecek çok sayıda silahı olduğunu dile getiren Putin, “Batı bize karşı nükleer şantaj yapıyor, halkımızı korumak için tüm kaynakları kullanacağız. Ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edilirse, halkımızı korumak için mevcut tüm araçları kullanırız, bu bir blöf değildir" dedi.

Hedeflerinin “Donbas’ı özgürleştirmek” olduğunu savunan Putin, “Batı ülkemizi yok etmek istiyor, hedefimiz Donbas’ı özgürleştirmek” ifadesini kullandı.

Putin ayrıca, Batı’nın Rusya ile Ukrayna arasında barış istemediğini iddia ederek, “Batı Rusya’nın pek çok savaşan bölgeye ayrılmasını istiyor, zayıflatmak, bölmek, yok etmek istiyor” dedi.

Putin, Rusya'nın kontrolu altındaki bölgelerdeki insanların çoğunun Kiev tarafından yönetilmek istemediğini de iddia etti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise ayrı bir açıklama yaparak, 300 bin kişinin askere çağrılmasını beklediğini söyledi.

Rusya, 24 Şubat'ta Ukrayna topraklarını işgal etmeye başlamıştı. Reuters haber ajansı Putin'in kısmi seferberlik ilanını "Moskova'nın 24 Şubat'taki işgalden bu yana Ukrayna'daki savaşın en büyük tırmanışına işaret ettiği" yorumuyla duyurdu.

İLGİLİ HABERLER

Ukrayna'nın 4 Bölgesinde Rusya Referandumu