Putin: "Minsk Anlaşması'nı Kiev Öldürdü"

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusu ile ilgili Minsk barış anlaşmasının artık var olmadığını ve yerine getirilmesi gereken hiçbir şey kalmadığını söyledi. Putin, anlaşmanın ortadan kalkmasından Kiev'i sorumlu tuttu

Putin: "Minsk Anlaşması'nı Kiev Öldürdü"
22 Şubat 2022 - Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusu ile ilgili Minsk barış anlaşmasının artık var olmadığını ve yerine getirilmesi gereken hiçbir şey kalmadığını söyledi. Ancak Putin, anlaşmanın ortadan kalkmasından Moskova yerine Kiev'i sorumlu tuttu.

Putin, Ukrayna’nın Minsk anlaşmasını, Rusya’nın iki ayrılıkçı bölgeyi tanıma kararından önce öldürdüğünü savundu.

İLGİLİ HABERLER

Biden ve Scholz’dan Ukrayna Konusunda Birlik Mesajı

Putin bu açıklamaları, Ukrayna'nın doğusundaki iki ayrılıkçı cumhuriyeti bağımsız olarak resmen tanımasından bir gün sonra Moskova'da düzenlediği basın toplantısında yaptı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Putin, Ukrayna’nın “tepeden tırnağa silahlı” olduğunu savundu ve bunun “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Putin, basın toplantısında, ayrılıkçıların çoğunlukta olduğu Donbas’ta Rus askerlerinin görevlendirilme ihtimaliyle ilgili soruya, “Gerekirse sorumluluklarımızı yerine getiririz” şeklinde yanıt verdi.

İLGİLİ HABERLER

“Yeni Bir Soğuk Savaşta Kritik Eşikteyiz”

Kiev’in askeri gücünü azaltması gerektiği görüşünü savunan Putin bir taraftan da Ukrayna dahil diğer eski Sovyetler Birliği ülkeleriyle mevcut farklılıklar konusunda uzlaşma sağlamadan yana olduğunu ifade etti.

Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını tanımasıyla, Rusya ile Ukrayna ve Batılı müttefikleri arasında gerginlik daha da tırmanmış durumda.