Putin ve Kim Jong Un Biraraya Geldi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Rusya lideri Vladimir Putin’le biraraya geldi. Bu zirve aynı zamanda Washington’a da bir mesaj olarak değerlendiriliyor

Putin ve Kim Jong Un Biraraya Geldi
Rusya lideri Vladimir Putin ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Rusya'nın Vladivostok şehrindeki Uzakoğu Federal Üniversitesi binasında biraraya geldiler.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Rusya lideri Vladimir Putin’le biraraya geldi. Bu zirve Kuzey Kore liderinin Washington’a da bir mesajı olarak değerlendiriliyor.

İki lider Rusya’nın Vladivostok şehrinde biraraya geldiler. Az sayıda danışmanın katıldığı ilk tur baş başa görüşme, daha önce açıklanan programda 50 dakika görünüyor olmasına karşın yaklaşık iki katı daha uzun sürdü.

İkinci tur görüşmelere başlamadan önce Putin ve Kim Jong Un yaptıkları açıklamada, nükleer konularda yapıcı bir müzakere gerçekleştirdiklerini söylediler.

Putin, “Elbetteki Kore Yarımadası’ndaki durumu görüştük ve bölgede durumun iyileştirilmesi ve nasıl olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk” dedi. İkinci tur görüşmeye liderlerle birlikte kalabalık bir heyet de katıldı.

Zirveden birgün önce zırhlı treniyle Vladivostok’a gelen Kim Jong Un da Kore Yarımadası’ndaki durumun tüm dünyanın dikkatini çeken bir mesele olduğunu söyledi.

Un, Putin’le kişisel olarak tanışmak ve nükleer konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere Rusya’ya geldiğini belirtti.

Kuzey Kore lideri Rusya’yla stratejik istikrar ve konunun çözümüne yönelik ortak bir irade ve yeni yüzyılın gereği olarak ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacında olduklarını belirtti.

Amerika Başkanı Trump’la Vietnam’da yapılan ve sonuç alınamayan zirvenin ardından Pyongyang’ın, yeni bir hedefle Rusya’yla görüştüğü ve bu çerçevede ekonomisine zarar veren yaptırımları hafifletecek çözüm arayışında olduğuna dikkat çekiliyor.

Zirve Kremlin açısından da Rusya’nın, küresel diplomasideki yerini bir kez daha gösterebilmesi adına önem taşıyor.

Moskova’nın, Kuzey Kore nükleer programına son verene kadar uluslararası yaptırımlara bağlı kalacağına dikkat çekiliyor. Bu sebeple uzmanlar, zirvenin ekonomik anlamda Kuzey Kore’nin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğu yorumunu yapıyorlar.

Putin son olarak 2002 yılında Kim Jong Un’un babası Kim Jong IL'le biraraya gelmiş ve bir görüşme gerçekleştirmişti. Kim Jong IL ayrıca 2011 yılında Putin’in Başbakanlık yaptığı dönemde devlet başkanlığı görevini yürüten Dmitry Medvedev’le de görüşmüştü.

Putin ve Kim Jong Un zirvesi şehirdeki Uzakdoğu Federal Üniversitesi binasında gerçekleşti. Okul yönetimi zirve esnasında da eğitime ara vermedi ve öğrenciler derslere girmeye devam ettiler.