Putin'den Batı'ya Suçlama

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, Batılı ülkeleri Avrupa'da tansiyonu yükseltmekle suçladı ve Batı'nın Soğuk Savaş sonrası dönemi yanlış değerlendirdiğini söyledi

Putin'den Batı'ya Suçlama

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, Batılı ülkeleri Avrupa'da tansiyonu yükseltmekle suçladı ve Batı'nın Soğuk Savaş sonrası dönemi yanlış değerlendirdiğini söyledi.

Üst düzey askeri yetkililere hitaben yaptığı konuşmada Putin, ülkesinin Batı'dan gelecek bir harekete gerekli şekilde karşılık vereceğini dile getirdi. Putin bu çerçevede ordu kapasitesini de arttıracaklarını ifade etti.

Aynı toplantıda konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da ABD’nin NATO müttefiki ülkeler vasıtasıyla Rusya sınır bölgelerine yakın noktalara 8 bin civarında asker konuşlandırdığını ve ABD bombardıman uçaklarının sık sık Rusya yakınlarında uçuşlar yaptığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, NATO’nun Ukrayna ordusunu kendi faaliyetlerine dahil etme girişimlerinin de Rusya açısından bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu dile getirdi.

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınak nedeniyle oluşan gerginliğin ardından Rus ve ABD’li diplomatların Rusya’nın istediği güvenlik garantileri konusunda temaslara başladıkları ifade edildi.

Putin askeri üst düzey yetkililerle biraradayken Rus ordusu da Japon Denizi’nde bir füze denemesi gerçekleştirdi. RIA haber ajansının haberine göre bir Rus denizaltından fırlatılan Kalibr füzesi, bin kilometre uzaklıktaki hedefine başarıyla ulaştı.

Füze denemesinin Rusya deniz kuvvetlerinin bölgedeki tatbikatı çerçevesinde yapıldığı ifade edildi.