Remzi Aru, Thomas Cook İflasını Değerlendirdi.

Almanya’da turizme ilişkin veri sağlayıcı Giata’nın ortaklarından olan Remzi Aru medya.berlin'e verdiği tele-röportaj da şunları söyledi.

Thomas Cook'un iflasının ardından TİK tarafından yapılan hasar tespitler, "Thomas Cook'un, başta konaklama olmak üzere tedarikçilerle doğrudan sözleşme ve fatura ilişkisi kurarak çalışması nedeniyle Türk turizm sektörüne 350 milyon euronun üzerinde borcu olduğu tahmin edilmektedir." denildi.

İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflas etmesinin Türk turizmini ne boyutta etkileyeceği konusu sektör temsilcilerinin de en önemli gündem maddeleri arasında. Thomas Cook'un iflasının ardından TİK tarafından yapılan hasar tespitler, "Thomas Cook'un, başta konaklama olmak üzere tedarikçilerle doğrudan sözleşme ve fatura ilişkisi kurarak çalışması nedeniyle Türk turizm sektörüne 350 milyon euronun üzerinde borcu olduğu tahmin edilmektedir." denildi

.Almanya’da turizme ilişkin veri sağlayıcı Giata’nın ortaklarından olan Remzi Aru medya.berlin'e verdiği tele-röportaj da şunları söyledi. ''Thomas Cook iflas etmesi yıllardan beri bekleniyordu.Tur öporatörlük üzerinden sürdülemez olan bu alan Thomas Cook elindeki mülklerini satması ve daha sonra bunları bazılarını geri kiralaması hata idi. Demode olmuş iş modelleri ile devam eden Thomas Cook iflası gerçekleşti. Türkiye acısından kriz tabiki var  ama Türkiye krizlere diğer ülkelere göre herzaman daha hazır..Türkiyenin hava şirketler güçlü  tabi Türkiye bu krize tabi digitalleşmede daha hızlı girmeli..Krizleri beklemeden büyük sorunlar cıkmadan hazırlıklı olmak gerek tabiki geç değil .Türkiye bu sorunun üstesinden gelecektir. Biz yıllardır digitalleşme konusunda gerekli çalışmalarla bu sektörde bulunuyoruz'' dedi.

Haber: Mustafa Ekşi