Rus Elçiye Kırmızı Boyalı Protesto

Rusya’nın Varşova Büyükelçisine, “Zafer Günü” dolayısıyla Varşova mezarlığındaki asker anıtını ziyareti sırasında kırmızı boya atıldı. Polonya hükümeti Rus elçinin güvenliğini sağlayamamakla eleştirilirken, İçişleri Bakanı Kaminski elçinin çelenk bırakmaya gitmemesini tavsiye ettiklerini söyledi

Rus Elçiye Kırmızı Boyalı Protesto

Rusya’nın Varşova Büyükelçisi Sergey Andreev'e, “Zafer Günü” dolayısıyla Varşova mezarlığındaki asker anıtını ziyareti sırasında kırmızı boya atıldı.

Ukrayna savaşı karşıtları, 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anıtına çelenk bırakmak için Varşova mezarlığını ziyareti sırasında Büyükelçi Andreev’i protesto etti.

Ukrayna bayrakları taşıyan ve “faşistler”, “katiller” gibi sloganlar atan yüzlerce protestocu önce Büyükelçi Andreev’in elindeki çelengi aldı, daha sonra ise yüzüne kırmızı boya attı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova saldırıyı kınayarak, “Korkmayacağız. Avrupa halkı aynadaki aksini görmekten korkmalı. Neo-Nazi hayranları bir kez daha yüzünü gösterdi” dedi.

Olayın ardından bazı Rus yorumcular, Moskova’nın büyükelçisini geri çekeceğini, Polonya’nın Moskova Büyükelçisi'nden ise ülkeyi terk etmesinin isteneceğini söyledi.

Polonya hükümeti Rus elçinin güvenliğini sağlayamamakla eleştirildi. Polonya’nın eski İçişleri Bakanı Bartlomiej Sienkiewicz, Andreev'in neden daha fazla korunmadığını anlayamadığını söyledi.

Polonya’nın mevcut İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski ise, Rus Büyükelçinin çelenk bırakmaya gitmemesini tavsiye ettiklerini belirterek, polisin Andreev’in olay yerinden güvenli şekilde ayrılmasını sağladığını söyledi.

Varşova’da savaş karşıtları dün de protesto gösterisi yapmış, Ukrayna direnişinin simgesi olan traktör üzerinde bir tankı Rusya’nın Varşova Büyükelçiliği'nin önüne park etmişti.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Kızıl Meydan'daki Zafer Günü askeri geçit töreninde konuştu
İLGİLİ HABERLER

Putin: “Anavatanımız İçin Savaşıyoruz”