Rusya BM'de Ukrayna Tasarısını Oylamaya Götürmeyecek

Rusya, Ukrayna’daki insani duruma ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu karar tasarısının oylamaya sunulmasını talep etmeyeceğini açıkladı. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Batılı ülkeleri tasarıya karşı “eşi görülmemiş bir baskı” kampanyası yürütmekle suçladı

Rusya BM'de Ukrayna Tasarısını Oylamaya Götürmeyecek
Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia

Rusya, Ukrayna’daki insani duruma ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu karar tasarısının oylamaya sunulmasını talep etmeyeceğini açıkladı.

Ukrayna’da yardımlara erişim ve sivillerin korunması çağrılarını içeren tasarı, Batılı ülkeler tarafından, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaştaki sorumluluğuna hiçbir atıf yapmadığı gerekçesiyle sert biçimde eleştiriliyordu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Batılı ülkeleri tasarıya karşı “eşi görülmemiş bir baskı” kampanyası yürütmekle suçladı.

Konsey’e hitaben yaptığı açıklamada Nebenzia, Rusya’nın, BM üyelerine aleyhte oy kullanmaları için yapılan baskılar nedeniyle bu aşamada tasarıyı oylamaya sunma talebinde bulunmamaya karar verdiğini ancak tasarıyı geri çekmediklerini belirtti.

Rus büyükelçi Nebenzia, “Birçok delegasyondan çok sayıda çalışma arkadaşı, bize, Batılı ortaklar tarafından şantaj ve tehdit dahil eşi görülmemiş bir baskı gördüklerinden bahsettiler” dedi.

Diplomatlar ise, “Rusya’nın girişiminin başarılı olma şansı yoktu” mesajını vererek, konseyin 15 üyesinin çoğunun muhtemelen, Rusya’nın komşusunu işgalini kabul etmeyen veya işgalde taşıdığı sorumluluğa değinmeyen, Rus askerlerinin çekilmesi ya da savaşa son verilmesi çağrısına yer vermeyen bir tasarıyı oylamaktan kaçınacağını söylediler.

Nebenzia, insani yardım tasarısı oylaması yerine, Ukrayna’da ABD’nin “biyolojik laboratuvarları”yla ilgili iddialarını ele almak için yarın konseyde oturum talebinde bulunduklarını açıkladı ve bu konuda yeni belgeler ele geçirdiklerini öne sürdü.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield ise Reuters’a yaptığı açıklamada, “Ruslar’ın absürt insani yardım tasarısı başarısız olmaya mahkumdu. Burada baskı yapanlar sadece Ruslar ve kendilerini destekleyecek birini bulmak istiyorlarsa bunu yapmak zorundalar. Rusya insani krizleri, kendi yarattığı krizi gerçekten önemsiyor olsaydı, Ukrayna halkına karşı saldırılarına son verirdi. Ama bunun yerine, dezenformasyonlarını ve propagandalarını sergilemenin mekanı olarak bu konseyi kullanmak için başka bir oturum çağrısında bulunmak istiyorlar” diye konuştu.