Rusya Görüşmelerden Umutsuz

Rus yetkililer, bu hafta önce ABD ardından da NATO yetkilileriyle bir araya geldi. Ancak Rusya, görüşmelerin temel konular üzerinde uzlaşmaya varmaktan uzak olduğu değerlendirmesini yaptı

Rusya Görüşmelerden Umutsuz
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov

Rusya’nın Moskova sınırına 100 bine yakın asker yığmasıyla yükselen tansiyon sonrası Rus yetkililer, bu hafta önce ABD, ardından da NATO yetkilileriyle biraraya geldi. Ancak Rusya, görüşmelerin temel konular üzerinde uzlaşmaya varmaktan uzak olduğu değerlendirmesini yaptı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bu hafta yapılan görüşmelerde bazı olumlu ayrıntıların ortaya çıktığını, ancak Rusya’nın somut sonuçlar aradığını söyledi.

Peskov, konuya ilişkin açıklamasında, görüşmelerin yanısıra ABD Senatosu’nda Demokrat Partili senatörlerin Rusya’ya yaptırım öngören bir tasarıyı gündeme getirmesini de son derece olumsuz karşıladıklarını söyledi. Peskov, bunun Moskova’ya bir baskı girişimi olarak görüldüğünü ifade etti.

Kremlin Sözcüsü, bu çerçevece Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e yaptırım uygulama kararı alınmasının Moskova-Washington arasındaki ilişkileri tamamen koparmak anlamına geleceğini belirtti.