Rusya Lideri Putin Pekin'de

Rusya lideri Vladimir Putin, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak üzere gittiği Çin’in başkenti Pekin’de Çin lideri Xi jinping’le bir araya geldi

Rusya Lideri Putin Pekin'de
Çin lideri Xi Jinping ve Rusya lideri Vladimir Putin (Arşiv foto)

Rusya lideri Vladimir Putin, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak üzere gittiği Çin’in başkenti Pekin’de Çin lideri Xi jinping’le bir araya geldi. İki lider enerji başta olmak üzere yatırım, ticaret ve bilim teknoloji alanlarında işbirliklerini masaya yatırıyor.

Rusya lideri Putin, Xinping’le görüşmesinin ardından Kış Olimpiyatları açılş törenine geçecek.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Rusya lideri Putin, Çin ve Rusya arasındaki ticaret hacminin 200 milyar dolar seviyesine yükseleceğine inandığını söyledi. Putin ayrıca Rusya’nın Çin’e 10 milyar metreküp daha doğal gaz temin etmek üzere hazırlıklar yaptığını söyledi.

Rusya lideri doğal gaz haricinde ülkesinin Çin’e hidrokarbon temini konusunda da yeni çözümler ürettiğini dile getirdi.

Son dönemde yakınlaşan Çin ve Rusya liderlerinin Ukrayna krizi sürecinde biraraya gelmesi de ciddi önem taşıyor. İki lideri güvenlik konusunda da fikir alışverişinde bulundukları belirtiliyor. Putin’le birlikte Pekin’e giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus heyeti de üst düzey temas ve görüşmelerde bulunarak iki ülke arasındaki işbirliklerini masaya yatırıyorlar.

ABD ve batılı ülkelerin olası bir Ukrayna krizi durumunda Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulaması durumunda Çin’in Rusya’ya destek vermesi ihtimali değerlendiriliyor.