Rusya Polonya ve Bulgaristan'a Doğalgazı Kesti

Rus enerji devi Gazprom, Polonya ve Bulgaristan'a doğalgazı kestiğini açıkladı. Gazprom açıklamasında, "Ruble cinsinden ödeme yapılmaması nedeniyle Bulgaristan ve Polonya'ya gaz tedariği tamamen durdurulmuştur" denildi

Rusya Polonya ve Bulgaristan'a Doğalgazı Kesti

Rus enerji devi Gazprom, Polonya ve Bulgaristan'a doğalgaz akışını kestiğini açıkladı.

Gazprom'dan kesintiyle ilgili yapılan açıklamada, "Gazprom, ruble cinsinden ödeme yapılmaması nedeniyle Bulgaristan ve Polonya'ya gaz tedariğini tamamen durdurmuştur. 1 Nisan'dan itibaren gaz tedariği ödemeleri ruble ile yapılmalıdır. Taraflar bu konuda önceden bilgilendirilmiştir" denildi.

Avrupa Birliği doğalgaz akışı operatörleri, Polonya'ya bu sabah bir süreliğine doğalgaz akışının kesildiğini, sonra yeniden sağlandığı bildirmişti. Bulgaristan'ın gaz şebekesi ise, ülkenin bu sabah hala Rus gazı aldığını açıklamıştı. Ancak daha sonra Gazprom'dan yapılan açıklamada, her iki ülkeye de doğalgaz akışının kesildiği duyuruldu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin danışmanı Andriy Yermak kesintiyi, "Rusya'nın Avrupa'ya gaz şantajı başladı" sözleriyle değerlendirdi.

Bu kararın hemen öncesinde Polonya, Gazprom da dahil olmak üzere bazı Rus oligarklar ve şirketlere yaptırımlar getirmişti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, “dostane olmayan” ülkelerden, euro ya da dolar türündeki ödemelerinin rubleye çevrilmesi için Gazprombank’ta hesap açmalarını talep eden bir karar yayınlamıştı.

Şimdiye kadar sadece Macaristan ve Almanya’nın Rus doğalgazı ithal eden ana şirketi Uniper, Avrupa Birliği yaptırımlarını ihlal etmeden doğalgaz ödemelerini ruble ile yapmak için Kremlin'in önerdiği sisteme uyum sağlayabileceklerini bildirdi.

Polonya, Moskova’nın sıkı bir siyasi muhalifi konumunda bulunuyor. Yıl sonunda Rusya’yla anlaşmasının süresi dolacak olan Polonya’nın doğalgaz şirketi PGNİG, yeni ödeme planına uymayacağını defalarca dile getirmişti. Şirket ayrıca, sözleşmeyi uzatmayacağını belirtmişti.

Polonya’nın Gazprom’la doğalgaz tedarik sözleşmesi yılda 10 milyar metreküp miktarı içeriyor ve ülkedeki tüketimin yüzde 50 civarını kapsıyor.

Ülkenin iklim bakanlığı yaptığı açıklamada, Polonya’nın enerji arzının güvende olduğunu ve doğal gaz rezervlerine başvurmaya gerek duyulmadığını bildirdi.

Hükümet yetkilileri, ülkenin sahip olduğu doğalgaz stokları ve alternatif tedarik rotaları sayesinde tüketicilere doğalgaz akışını kesmek zorunda kalmayacaklarını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

Avrupa’dan Rus Doğalgazını Ruble ile Ödeme Adımı

PGNİG, Yamal sözleşmesine göre doğalgaz akışının yeniden başlaması için adımlar atacağını ve tedarikteki herhangi bir kesintinin sözleşmenin ihlali anlamına geleceğini belirtti. Şirket, sözleşmenin ihlalinden kaynaklı zararın karşılanması için tazminat talep etme haklarının olduğunu da vurguladı.

Gazprom Polonya’nın yanı sıra Bulgaristan’ın devlet doğalgaz şirketi Bulgargaz’ı da doğalgaz akışının kesileceği yönünde bilgilendirdi. Bulgaristan’ın sözleşmesinin süresi de bu yılın sonunda doluyor. Bulgaristan doğalgaz ihtiyacının yüzde 90’ından fazlasını Rusya’dan karşılıyor.

Bulgaristan, alternatif doğalgaz tedariki bulmak için adımlar attığını ve şu an için doğalgaz tüketiminde kısıtlamalara gitmeye gerek olmayacağını açıkladı.

Veri istihbarat şirketi ICIS’ten Tom Marzec-Manser, bu son gelişmeyi “Rusya tarafından açılan sismik bir uyarı ateşi” olarak yorumladı.

Marzec-Manser, “Polonya birkaç yıldır Rusya ve Gazprom karşıtı bir tavır içindeydi. Bulgaristan içinse durum böyle değil. Dolayısıyla Bulgaristan’ın da gazının kesileceğini görmek, başlı başına önemli bir gelişme” dedi.