Rusya-Ukrayna Görüşmesi Başladı

Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmeler Belarus’ta başladı. Ukrayna, acil ateşkes ilan edilmesinin ve Rus askerlerinin ülkeden çekilmesinin müzakerelerin gündeminde yer aldığını bildirdi

Rusya-Ukrayna Görüşmesi Başladı

G7 Maliye Bakanları yarın toplanıyor

G7 Maliye Bakanları, SWIFT sisteminden çıkarılacak Rus bankalarını görüşmek üzere yarın toplanıyor

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, G7 Maliye Bakanları’nın SWIFT sisteminden çıkarılacak Rus bankalarını görüşmek üzere yarın toplanacağını kaydetti.

15:31

AB Savunma Bakanları toplanıyor

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB savunma bakanlarını bugün toplantıya çağırdığını duyurdu.

Rusya'nın sebepsiz saldırısı karşısında Ukrayna'daki son durumu tartışmak üzere biraraya geldiklerini belirten Borrell, "Ukrayna'nın daha fazla acil ihtiyaçları neler, bunları tartışacağız ve askeri yardımımızı koordine edeceğiz" dedi.

15:30

Ukrayna Sonrası Almanya'nın Güvenlik İlkeleri Değişti

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat sabahı saldırmasıyla başlayan savaş, Almanya’nın 2.Dünya Savaşı sonrasında izlediği güvenlik politikalarının değişmesine neden oldu.

Bugüne kadar sıcak çatışmaların olduğu bölge ve ülkelere silah satmama prensibini uygulayan Almanya, Ukrayna’ya doğrudan silah vermek kararıyla bu tabuyu yıktı.

Başbakan Olaf Scholz, Cumartesi akşamı Ukrayna’ya 1000 tank savar ve 500 stinger füzesi göndermeye karar verdiklerini ve silahların en kısa zamanda teslim edileceğini açıklamıştı. Federal Savunma Bakan Chritina Lambrecht silahların yola çıktığını ve muhtemelen bugün ulaşacağını belirtti.

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk, Almanya Federal Parlamentosu Bundestag’ın oturumu öncesinde Alman siyasetçileri selamlıyor.
Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk, Almanya Federal Parlamentosu Bundestag’ın oturumu öncesinde Alman siyasetçileri selamlıyor.

Öte yandan Rusya’yı ekonomik ve mali açıdan çökertmeye yönelik, ülkenin uluslararası para transfer sistemi Swift’ten çıkarılmasına da onay veren Scholz, ardından dün de Federal Parlamento Bundestag’da Almanya’nın genel anlamda bir politika değişikliğine gittiğini ilan etti. Scholz, Almanya’nın bundan böyle Almanya’nın savunmasına yönelik yatırımların önemli ölçüde arttırılacağını ve her yıl gayri safi milli hasılasının yüzde 2’den fazlasının savunmaya ayrılacağını da açıkladı.

Haberin devamı için tıklayın

14:36

"500 binden fazla Ukraynalı ülkeden ayrıldı"

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıların başladığı geçen haftadan bu yana 500 binden fazla Ukraynalı'nın ülkesinden ayrılmak zorunda kaldığını ve komşu ülkelere sığındığını açıkladı. BMMYK ayrıca Ukrayna’daki insani yardım çabalarını arttırdığını bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'nin ekibinden bildirilen resmi rakamlara göre, 281 bini Polonya olmak üzere toplam 499 bin 412 kayıtlı mülteci geçişi olduğu belirtildi.

14:14

Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmeler Belarus’ta başladı

Ukrayna, acil ateşkes ilan edilmesinin ve Rus askerlerinin ülkeden çekilmesinin müzakerelerin gündeminde yer aldığını bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, görüşmelerde ilerleme beklemediğini söylese de, “küçük de olsa bu şansı kullanmaları gerektiğini, böylece kimsenin Ukrayna’yı savaşı durdurmaya çalışmamakla suçlayamayacağını” dile getirdi.

14:13

Hulusi Akar Ukrayna Savunma Bakanı'yla görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki son gelişmeler ele alındı.

Bakan Akar, görüşmede, Türkiye’nin Ukrayna’ya insani yardımlarını sürdürürken bölgede barış için çalışmaya devam edeceğini ifade etti. Reznikov tarafından da Türkiye’nin hem insani yardımları hem de barış çabalarından dolayı teşekkür edildi.

14:12

Batılı liderler "Genişletilmiş Quint" formatında biraraya geliyor

Rus saldırısı altındaki Ukrayna'da yaşanan çatışmalar hızlanırken, Kiev'e politik ve askeri destek vermek için seferber olan NATO müttefikleri ve Avrupalı ortakları, işbirliğinde gelinen noktayı değerlendirmek üzere bu akşam yeniden toplanıyor.

Video konferans yoluyla yapılacak "Quint /Genişletilmiş Beşli" formatındaki toplantıya, Quint Beşlisi ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, , Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve İtalya Başbakanı Mario Draghi katılacak.

Toplantıda, Japonya, Polonya, Romanya hükümet ve devlet başkanları ile AB ve NATO'nun temsilcileri de bulunacak.

08:40

Kamuoyunu Yanıltan Sosyal Medya Hesaplarına Engel

Facebook ve Instagram'ı bünyesinde barındıran Meta, Rusya'nın Ukrayna’yı işgali devam ederken, bir hacker grubunun, Ukrayna’nın önde gelen askeri yetkilileri, politikacıları ve bir gazetecinin de aralarında olduğu bazı tanınmış kişileri hedef almak için Facebook'u kullandığını açıkladı.

Meta, son 48 saat içinde, Rusya ve Ukrayna'dan yönetilen ve Ukrayna'daki kişileri hedef alan yaklaşık 40 farklı sahte hesap, grup ve sayfayı, kuralları ihlal ettikleri gerekçesiyle ayrı ayrı Facebook ve Instagram'dan kaldırdı.

Ayrıca, Twitter’dan bir sözcü de, manipülasyon yaptıkları ve platform kurallarını ihlal ettikleri için birkaç bağlantının paylaşımının engellendiğini, 12’den fazla hesabın askıya alındığını açıkladı. Devam eden soruşturma kapsamında, hesapların Rusya kaynaklı olduğu ve Ukrayna'daki çatışmalarla ilgili kamuoyununu yanıltmaya çalıştıkları belirtildi.