“Rusya ve Suriye Hükümeti Mevzilerini Güçlendirdi”

Suriyeli muhalif ve Türk yetkililer Ankara’nın YPG’ye olası operasyonu öncesinde Rus ve Suriye hükümeti güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde mevzilerini güçlendirdiğini belirtti

“Rusya ve Suriye Hükümeti Mevzilerini Güçlendirdi”

Suriyeli muhalif ve Türk yetkililer Ankara’nın YPG’ye olası operasyonu öncesinde Rus ve Suriye hükümeti güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde mevzilerini güçlendirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki hafta önce Türkiye’nin Suriye’de sınır hattında 30 kilometre derinliğindeki güvenli bölgeleri genişletmek amacıyla yeni bir askeri harekat başlatacağını söylemiş ve operasyonda Tel Rıfat ve Menbiç’le doğuda diğer bölgelerin hedef alınacağını belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ankara ziyaretinde ana gündem maddesi de Suriye operasyonu. Rusya haftasonunda Suriye’nin kuzeyinde gerilimin askeri olarak tırmandırılmaması konusunda uyarıda bulunmuştu.

İki ülke arasında yakın ilişkiler bulunuyor. Ankara’nın da Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına ilişkin görüşmelerde arabuluculuk çabaları olmuştu. Ancak iki ülkenin Suriye’de farklı taraflara destek vermesinin Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Ukrayna işgali sebebiyle Moskova’ya yaptırım uygulamayan tek NATO ülkesi Türkiye ile ilişkilerini test edebileceği yorumu yapılıyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat’ın güçlü müttefiki Rusya’dan somut bir onay olmaması halinde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı olası bir askeri operasyonda kayıp verme riskinin artabileceği belirtiliyor. Rusya ve Türkiye Suriye’deki savaşta bugüne kadar birbirlerinin askeri amaçlarını çeşitli noktalarda test etmiş ve iki taraf zaman zaman doğrudan karşı karşıya gelme noktasına yaklaşmıştı.

Sınır bölgesinde Türkiye’nin önemli düzeyde askeri yığınağını güçlendirdiğine ilişkin henüz bir işaret yok ancak son iki haftadır bölgede roket ve topçu ateşi hareketliliği artmış durumda.

Türkiye’nin olası bir operasyonunda hedef, ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin önemli bir kısmını oluşturan ve Suriye’nin kuzeyinde geniş bir alanı kontrol eden YPG olacak. Ankara YPG’yi terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olarak görürken, Washington YPG’yi IŞİD’le mücadelede önemli bir müttefik olarak değerlendiriyor.

“Rus helikopterler Tel Rıfat’a yakın hava üssüne indi”

Türkiye’nin desteklediği muhalif Suriye Ulusal Ordusu (SNA) sözcüsü Yusuf Hammud Rusya’nın, Tel Rıfat, Menbiç, Kobani’nin güney bölgeleri ve Ayn İsa gibi Türkiye sınırından 40 kilometre uzaklıktaki bölge içinde bulunan yerlerde mevzilerini güçlendirdiğini söyledi.

Sözcü Reuters’a yaptığı açıklamada, Suriye operasyonunun yapılacağının açıklanmasından bu yana Suriye rejiminin ve İranlı milislerin YPG’ye takviye güç gönderdiğini söyledi.

Suriyeli muhalif sözcü ellerindeki istihbarata göre Rus helikopterlerin Tel Rıfat’a yakın bir hava üssüne indiğini belirtti.

Anadolu Ajansı’nın Cumartesi günkü haberine göre de yerel kaynaklar Rusya’nın bölgedeki denetimini pekiştirmek amacıyla Suriye’nin kuzeyine takviye güç gönderdiğini, Tel Rıfat’ta keşif uçuşları gerçekleştirdiğini ve yaklaşık 400 kilometre doğuda bulunan Kamışlı’daki Pantsir-S1 hava savunma sistemlerini kurduğunu belirtmişti.

SDG komutanı Mazlum Abdi Pazar günü Reuters’a yaptığı açıklamada Şam’ın Türk uçaklarına karşı hava savunma sistemlerini kullanması gerektiğini ve SDG güçlerinin Türkiye’ye karşı Suriye ordusuyla çalışmaya açık olduğunu ancak daha fazla sayıda güç gönderilmesine gerek olmadığını söylemişti.

Lavrov’la görüşmeler

Ankara Washington ve Moskova’nın Türkiye’nin 2019’daki operasyonunun ardından YPG’yi sınırdan 30 kilometre uzaklaştırma vaatlerini yerine getirmediğini belirterek harekete geçmesi gerektiğini savunuyor. Her iki ülke de Ukrayna konusunda Türkiye’nin desteğini istiyor ve bu durumun Ankara’ya bir miktar etki gücü sağlayabileceği yorumları yapılıyor.

Washington’un Suriye Demokratik Güçleri’ne verdiği destek Türkiye ile ilişkilerde uzun süredir gerilime yol açıyor. Washington bölgeye yapılacak yeni bir operasyonun istikrara zarar vereceğini ve ABD askerlerini riske atacağını belirterek endişelerini dile getiriyor.

Rusya da geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye’de halihazırda zor durumun tehlikeli bir şekilde kötüleşmesine yol açabilecek adımlardan kaçınması umduğunu belirtmişti.

Üst düzey Türk bir yetkili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a Suriye hükümeti ve İran’ın desteklediği güçlerin Tel Rıfat’a doğru yola çıktığına ilişkin istihbaratın sorulacağını söyledi. İsmini vermeyen yetkili Türkiye’nin bu operasyonu o ya da bu şekilde yapacağını söyledi.

Rusya’nın Suriye’nin kuzeyindeki mevzilerini güçlendirip güçlendirmediği konusundaki soruyu cevaplayan Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Suriye silahlı kuvvetlerinin kendi topraklarındaki bazı üs ve tesislerde mevzilerini güçlendirdiğini söyledi.

Suriye hükümetindense askeri hareketlilik konusunda bir açıklama gelmedi ancak hükümet yanlısı el Vatan gazetesi dün Türkiye sınırı yakınlarında Rakka’nın kuzeyindeki yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde Türkiye’nin adımlarına karşı, Suriye birliklerinin, tankların ve ağır silahların konuşlandırıldığını bildirdi.

Türk yetkili ve muhalif Suriye Ulusal Ordusu (SNA) sözcüsü Hammud, SDG kontrolundaki bölgelerden Türkiye’nin ve SNA denetimindeki bölgelere saldırıların arttığını söyledi. SNA sözcüsü Hammud Türk ve SNA güçlerinin karşılık verdiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER

“Yeri ve Zamanı Geldiğinde Gereken Neyse Yapılacaktır”