Rusya'da Bir Okula Silahlı Saldırı: 13 Ölü

Rusya'da Nazilerin sembolü gamalı haçlı giysili silahlı bir saldırganın bir okulda açtığı ateş sonucu 11'i çocuk 15 kişi öldü, 22'si çocuk 24 kişi yaralandı. Saldırganın olayın ardından intihar ettiği belirtildi

Rusya'da Bir Okula Silahlı Saldırı: 13 Ölü

Rusya'da Nazilerin sembolü gamalı haçlı giysili silahlı bir saldırganın bir okulda açtığı ateş sonucu, yedisi çocuk 13 kişi öldü, 20'dan fazla kişi yaralandı. Saldırganın olayın ardından intihar ettiği belirtildi.

Rusya'da işlenen büyük suçları araştıran Soruşturma Komitesi, Moskova'nın 970 kilometre doğusunda bulunan İzhevsk’teki saldırıyı düzenleyen kişinin kimliğini, neo-Nazi bağlantıları olduğundan şüphelenilen Artem Kazanstsev olarak açıkladı. 30’lu yaşlardaki Kazanstsev’in saldırıyı düzenlediği okuldan mezun olduğu bildirildi.

Yetkililer, silahlı saldırganın kar maskesi giydiğini bildirdi. Komite, kağıtların yere saçıldığı ve masa ve sandalyelerin ters döndüğü bir derslikte saldırganın cansız bedeninin görüldüğü kısa bir video yayınladı. Saldırganın üzerinde siyah kıyafetler bulunduğu, tişörtünün üzerindeyse kırmızı renkte gamalı haç olması dikkat çekti. Komite, neo-Nazi bağlantıları olduğundan şüphelenilen saldıganın kimliğini Artem Kazanstsev olarak açıkladı.

Soruşturma Komitesi, öldürülen altı yetişkin arasında öğretmenlerin ve okulun güvenlik görevlilerinin olduğunu kaydetti. Saldırıda 14'ü çocuk 21 kişi yaralandı.

TASS haber ajansı, yetkililerin, saldırganın iki tabanca ve bol miktarda mermiyle taşıdığını söylediğini bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in saldırıda hayatını kaybedenlerin ”yasını tuttuğunu” söyledi. Peskov, saldırıyı ”neo-faşist bir örgüt ya da gruba mensup olduğu açıkça görülen bir kişinin giriştiği terör eylemi” olarak tanımladı. Kremlin Sözcüsü, Putin’in talimatı üzerine İzhevsk’e psikologlar ve takviye doktorlar gönderildiğini söyledi.

Rusya'da son yıllarda daha önce de silahlı okul saldırıları olmuştu.

Rusya'da Bir Okula Düzenlenen Silahlı Saldırıda 8 Kişi Öldü

2021 yılı Mayıs ayında ergenlik çağındaki silahlı bir saldırgan, Kazan kentinde yedi çocuk ve iki yetişkini vurarak öldürmüştü. 2022 yılı Nisan ayındaysa silahlı bir kişinin intihar etmeden önce Ulyanovsk bölgesinde bir okulun ana sınıfına ateş açması sonucu iki çocuk ve bir öğretmen hayatını kaybetmişti.