Rusya’yla Ukrayna'dan Görüşme Kararı

Ukrayna, Rus heyetiyle Belarus sınırında görüşmeyi kabul etti. Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky barışı sağlamak için her seçeceği kullanacağını belirtti. Zelensky, savaşı durdurmak için az da olsa hala bir şansın olduğunu vurguladı. Görüşme yeni haftanın ilk günü sabah saatlerinde gerçekleşecek

Rusya’yla Ukrayna'dan Görüşme Kararı

Ukrayna, Rus heyetiyle Belarus sınırında görüşmeyi kabul etti.

Devlet Başkanı Zelensky barışı sağlamak için her seçeceği kullanacağını söyledi.

Zelensky, görüşmeden bir sonuç beklemediğini ama hiçbir Ukraynalı'nın aklında savaşı durdurmak için her şeyi denediğinden şüphe olmaması için bu kararı aldığını belirtti.

Zelensky, savaşı durdurmak için küçük ama hala bir şansın olduğunu vurguladı.

Görüşme yeni haftanın ilk günü sabah saatlerinde gerçekleşecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky daha önce görüşmenin aralarında İstanbul'un da olduğu bazı kentlerde yapılabileceğini belirtmişti.

Öncesinde İsrail Başbakanı Naftali Bennett Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i arayarak Moskova’yla Kiev arasında arabuluculuk teklif etti. Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky Rusya’yla bir görüşmenin aralarında İstanbul’un da bulunduğu bazı kentlerde olabileceğini belirtti.

Bennett’in Putin’le görüşmesinde Kremlin’e göre Rusya Cumhurbaşkanı, bir Rus heyetinin Kiev’le müzakere için Belarus’ta Gomel kentinde olduğunu ama Ukrayna tarafının bu fırsatı yakalayamadığını kaydetti. Putin’e göre bu tutarsızlık.

Buna karşı Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky Belarus dışında bazı muhtemel görüşmeler için aralarında İstanbul’un da bulunduğu bazı kentleri önerdi.

Zelensky’nin İstanbul’la birlikte önerdiği kentler arasında Bakü, Varşova, Bratislava gibi kentler de vardı.

Zelensky, Belarus'u kastederek ülkesine füzelerin fırlatıldığı bir yerde görüşmeyeceklerinin mesajını verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, “Diğer kentler görüşme için platform olabilir. Tabi ki barış istiyoruz, görüşmek istiyoruz ve savaşa son vermek istiyoruz. Varşova, Bratislava, Budapeşte, İstanbul, Bakü, bütün bunları Rus tarafına önerdik ve füze fırlatmak için kullanılmayan herhangi bir ülkedeki kenti kabul edeceğimizi söyledik. O zaman görüşmeler dürüst olabilir ve savaşa son verilebilir” dedi.

Ardından Ukrayna Devlet Başkanı, Belarus Devlet Başkanı ile bir telefon görüşmesi de gerçekleştirdi.

Daha sonra da Ukrayna'nın Belarus sınırında Rus heyetiyle görüşmeyi kabul ettiği açıklandı.

Bu gelişmeler yaşanırken Zelensky Ukrayna’nın Rusya’ya karşı Uluslararası Adalet Divanı’na başvuruda bulunduğunu da açıkladı.

Zelensky, Rusya’nın saldırganlığı haklı çıkarmak için soykırım kavramını çıkarları doğrultusunda kullandığını ve bunun için sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, mahkemeden Rusya’nın askeri harekatını durdurması için bir karar çıkarmasını istediklerini vurguladı.