Sağcı Tehlike Her Zamankinden Daha Büyük

Aşırı sağcı terör hücresine baskın: Sağcı tehlike her zamankinden daha büyük

Sağcı Tehlike Her Zamankinden Daha Büyük


SPD Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu Eş Federal Başkanı Stella Kirgiane-Efremidis ve Çalışma Grubu Federal Başkan Yardımcısı Eda Akcan-Grah, şüpheli bir sağcı terör hücresine yönelik soruşturmalarla ilgili olarak şunları söyledi

"Reichsbürger terör şebekesine yönelik geniş çaplı baskınla ilgili gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Burada da anti-demokratik ve aşırı sağcı düşünce ve davranışların pek çok kişinin zihninde - kısmen devlet kurumlarında da - ne kadar derin bir şekilde yer ettiği korkutucu bir şekilde ortaya çıkıyor. SPD Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu Eş Federal Başkanı Stella Kirgiane-Efremidis, bir grup aşırı sağcının Weimarvari bir tavırla anayasal devletimizi tehdit etmek, ortadan kaldırmak ve terör eylemleriyle halkı tehlikeye atmak istemesi utanç vericidir" dedi.

Kirgiane-Efremidis, "Almanya'ya ve anayasaya yönelik iç tehdit açıkça yeni ve ne yazık ki korkutucu bir düzeye ulaştı" diyor.

Basında yer alan haberlere göre, şebeke silah kullanımı da dahil olmak üzere bir darbe planlamıştır. Uzmanlar, Federal Almanya Cumhuriyeti tarihindeki en büyük terörle mücadele operasyonlarından birinden bahsediyor.

SPD Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu temsilcileri aşırı sağcı düşüncelere karşı net bir duruş sergileyerek tüm federal kurumları kendi içlerindeki sağcı radikalleşmeyi daha yoğun bir şekilde soruşturmaya çağırdı.

AG Migration und Vielfalt (Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu) federal başkan yardımcısı Eda Akcan-Grah'a göre, yetkililerin hukukun üstünlüğünü tehdit eden aşırılık yanlısı eylemlere karşı net bir tavır sergilemesi önemlidir.
"Ülkemizde daha fazla sağcı terör istemiyoruz. NSU davasındaki gibi yargı skandallarına son! Federal hükümete kararlı ve hızlı adımları için teşekkür ediyoruz," diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haber


Almanya’da Darbe Planına Operasyon